Přehledně: Dnes končí řada omezení. Jak je to s cestováním a rouškami?

S dneškem končí v Česku mimo vnitřní prostory a hromadné akce povinnost zakrývat si kvůli nákaze koronaviru ústa a nos. Na trzích lidé opět mohou jíst a pít občerstvení, které si tam koupí. Restaurace mohou obnovit švédské stoly, do provozu se vrátí parní sauny a na koupalištích atrakce s vlnami a proudící vodou. Na venkovní hromadné akce, jako jsou třeba sportovní zápasy, může přijít až 2500 lidí, pokud pořadatelé areál rozdělí do sektorů po nejvýše 500 návštěvnících.

Další vlnu postupného rušení omezení, která vláda zavedla proti šíření nemoci covid-19 způsobované koronavirem, ohlásilo v pátek ministerstvo zdravotnictví. Změny jsou podle něj možné díky příznivé epidemiologické situaci.

Povinnost používat venku roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedl kabinet od 19. března. Zmírnil ji už 25. května, odkdy mohou lidé venku roušky odložit, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup. Dneškem tato podmínka padá a roušky nejsou potřeba ani při menším odstupu. Nadále je však lidé musejí nosit uvnitř budov a ve veřejné dopravě. Zakrytí nosu a úst je také nadále povinné na venkovních hromadných akcích, pokud při nich nelze dodržet odstup od ostatních lidí aspoň 1,5 metru.

Při zachování oddělených skupin po maximálně 500 lidech je ode dneška možné vpustit na hromadné akce až 2500 lidí. Týkat se to může třeba sportovních stadionů se sektory s vlastním vchodem i zázemím. Mezi jednotlivými sektory je zakázáno přecházet. Využít nová pravidla mohou hned dnes pořadatelé tří zápasů druhé fotbalové ligy, nejvyšší soutěž o víkendu odstartuje nadstavbovou část.

Prodávat potraviny k okamžité konzumaci na farmářských a ostatních trzích dosud nebylo možné. Lidé, kteří si tam nyní občerstvení koupí, musejí nadále dodržovat odstup nejméně dva metry. Povinný dvoumetrový odstup mezi jednotlivými zákazníky naproti tomu dneškem padá v holičstvích a kadeřnictvích.

Kina či divadla mají ode dneška možnost nabízet občerstvení, diváci ale nesmějí jíst a pít přímo v hledišti, kde mohou sedět přímo vedle sebe a není tak zajištěné zachování dvoumetrových rozestupů. Roušky jsou v hledištích stále povinné.

Vláda řadou opatření proti šíření covidu-19 omezila v polovině března fungování obchodů, služeb nebo pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí. Zákazy postupně ruší od 20. dubna. Podmínkou jsou zpravidla zvýšená hygienická opatření.

Začala platit jednodušší pravidla pro cestování po Evropě. Češi už ode dneška kromě cest ze Slezského vojvodství v Polsku, Portugalska a Švédska nebudou muset při návratu do vlasti dokládat negativní test na koronavirus. Hranice Česka se do velké míry otevírají i cizincům. Některé státy, jako například Španělsko, ale zatím zachovávají omezení pro vstup na své území pro turisty. Dosud bylo možné cestovat bez omezení pouze mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem.

Česko ode dneška uplatňuje takzvaný semafor, kdy hodnotí státy podle míry rizika nákazy koronavirem. Pouze u zemí s vysokým rizikem budou muset Češi při návratu dokládat negativní test. Cizinci se jím budou muset prokázat při cestě ze zemí s vysokým i středním rizikem nákazy. Jako středně rizikové označilo ministerstvo zdravotnictví Belgii a Velkou Británii.

Evropa se zazelenala. Aktualizovali jsme tzv. semafor, který určuje pravidla pro návrat do ČR. Ve většině zemí je nízké riziko nákazy. Češi se od 15.6. budou muset prokázat negativním testem jen při příjezdu z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství. https://t.co/7kpP4MqSMs pic.twitter.com/7hUHbi3bNF

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 12, 2020

Uvolnění cestování se zatím týká zemí EU, Švýcarska, Norska a Islandu. Vnější hranice EU zůstávají uzavřené pro vstup cizinců z těchto států do unie. Na území třetích zemí je možné vstoupit v případě, že to umožňují tyto země. Například Srbsko povoluje občanům EU přicestovat bez omezení, stejně jako Černá Hora, při návratu z obou zemí do Česka je ale nutné prokázat se negativním testem na covid-19, nebo nastoupit do 14dennní karantény. Naopak Severní Makedonie nepovoluje cesty do země bez udání důvodu, Ukrajina umožňuje vstup jen svým občanům a jejich rodinným příslušníkům.

O otevření vnějších hranic EU pro země s dobrou epidemiologickou situací budou členské státy unie dál jednat. Zatím se očekává, že by otevírání mohlo začít v červenci.

České dráhy dnes obnoví provoz svých vlaků do Rakouska a přiřadí se tak k RegioJetu, který první vlaky k jižním sousedům vypravil už v pátek. Dráhy začnou jezdit z Prahy do Lince a také z Prahy přes Vídeň do Štýrského Hradce, v úterý začne tato linka jezdit až z Berlína. V provozu opět budou i přeshraniční spoje do Německa a Rakouska. Na Slovensko pak ode dneška začnou jezdit i autobusy FlixBusu. V příštích dnech bude následovat obnovování dalších linek tuzemských dopravců do zahraničí.

Provoz Českých drah se tak ve směru do Německa, Rakouska a na Slovensko už téměř vrátí do předkrizového období. Omezení potrvá zatím na nočních linkách a u některých spojů, které zastaví výluky na trati. Do 11. července je tak například omezen provoz linky Praha - Mnichov pouze na úsek Praha - Plzeň.

Provoz do zahraničí dnes obnoví i autobusový dopravce FlixBus, a to konkrétně na Slovensko. Denní spojení z Prahy do Košic pojede přes Banskou Bystrici, Trenčín a Uherské Hradiště. Ve čtvrtek 18. června vyjedou dále spoje z Plzně do Košic přes Žilinu a z Prahy do Bratislavy. Na Slovensko už dříve obnovili spoje i RegioJet, České dráhy a Leo Express.

Od čtvrtku pak Flixbus obnoví i linku do Chorvatska. Cílovým městem bude Rijeka, do které budou zelené autobusy jezdit po dvou trasách. První vyjede z Prahy přes Vídeň, Lublaň a Opatiji, druhý noční spoj bude začínat v Berlíně, následně zastaví v Praze, Vídni, Mariboru a Záhřebu.

Další posilování provozu do zahraničí plánují tuzemští dopravci v závěru června. Přibudou například vlaky RegioJetu do Chorvatska, autobusy Leo Expressu do Rakouska a další spoje.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory cestování Česká republika život hranice České Dráhy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 23 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

včera

Eva Samková

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.

včera

včera

včera

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

včera

včera

včera

Ukrajinské tajné služby přiznaly atentáty na spolupracovníky Kremlu zodpovědné za válečné zločiny

Ukrajinské tajné služby vykonávají atentáty na lidi zodpovědné za válečné zločiny a útoky proti ukrajinským občanům. V rozhovoru pro soukromou ukrajinskou televizní stanici ICTV to řekl šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) Vasyl Maluk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy