Případ mladíků viněných z rasistického napadení má řešit úřad

Případ tří fanoušků olomouckého fotbalového klubu viněných z napadení muže tmavé pleti v tramvaji v Praze předal soud do přestupkového řízení. Městský úřad pro Prahu 10 se ale podle něj nemá zabývat napadením, ale tím, že mladíci spolu s dalšími lidmi v tramvaji skandovali hesla a rušili další cestující. Usnesení není pravomocné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obžalobě z ublížení na zdraví, hanobení rasy a výtržnictví čelí Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík. Všichni vinu odmítají.

Soudkyně Ivana Hynková setrvala na svém názoru, že se útok stal, nepodařilo se však prokázat, kdo ho vedl. V minulosti mladíky třikrát osvobodila, rozsudek ale vždy zrušil odvolací soud. Státní zástupkyně se proti dnešnímu usnesení odvolala, nadřízený soud se tak bude případem ještě znovu zabývat.

"Chování fanoušků v tramvaji, a tedy i obžalovaných, bylo nevhodné. Tyto projevy fanouškovství mezi běžné občany nepatří, patří na fotbalový stadion," uvedla soudkyně. Podle ní trojice spolu s dalšími fanoušky zpívala fotbalové chorály a skandovala hesla na podporu fotbalového klubu Sigma Olomouc. Satora podle soudkyně také chytil jednoho z příznivců klubu a snažil se ho vytáhnout z tramvaje. "Soud dospěl k závěru, že toto jednání je třeba postihnout, a to v rámci přestupkového řízení," dodala Hynková.

Programátor původem z Afriky, který žije v Praze přes deset let, utrpěl zranění 4. listopadu 2017. Tehdy cestoval tramvají, do níž přistoupila velká skupina olomouckých fanoušků mířících na zápas s pražskými Bohemians.

Podle obžaloby čelil nejprve rasistickým urážkám, kterých si nevšímal. Když na něj ale někdo z davu podle obžaloby vymačkal citron, snažil se chránit, a část fanoušků ho napadla pěstmi a kopy. Muž skončil na chirurgii se zhmožděnou hlavou a nosem, z incidentu si odnesl také posttraumatickou stresovou poruchu.

Státní zástupkyně u dřívějších jednání požadovala pro Černína i Uhlíka dva a půl roku za mřížemi, pro Satoru pak čtyřletý trest. Mladý muž se totiž výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví dopustil už dříve. Satora, Černín i Uhlík u soudu v minulosti nepopřeli, že se útok na muže v tramvaji odehrál, tvrdí ale, že s ním nemají nic společného.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama