Případné omezení dodávek plynu může podle firem ohrozit výrobu léků

Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit dodávky léků. Rizikem jsou i vysoké ceny surovin a energií, informovala dnes v tiskové zprávě. Chce s ministerstvem průmyslu jednat o tom, aby výroba léků byla zařazena mezi strategické podniky. Žádá, aby v případě omezení dodávek plynu do ČR jí nebyly dodávky kráceny.

K řešení situace vyzvala Evropskou komisi i evropská asociace výrobců léčiv Medicines for Europe.

"I kdyby farmaceutické společnosti snížily objem vyrobených léků, jejich výrobní linky a návazné procesy stále potřebují stejný objem zdrojů. Odběr plynu tak lze omezit jen ve vztahu k podpůrným činnostem, například vytápění administrativních prostor," uvedl výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.

Půjde podle něj takto ušetřit maximálně pětinu spotřeby plynu. "Farmaceutický průmysl patří podle nás ke strategickému průmyslu a budeme iniciovat jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby dodávky výrobcům léčiv kráceny nebyly," dodal.

V souvislosti s válkou na Ukrajině se v Evropě zvýšily ceny plynu o 65 procent, energií o 30 procent. Inflace v Evropě vzrostla v mnoha zemích o více než sedm procent, v ČR ve srovnání se stejným měsícem v roce 2021 o šestnáct procent.

Asociace evropských výrobců léků proto v otevřeném dopise vyzvala EU, aby jejich sektoru pomohla. "Náš průmysl dodává téměř 70 procent léků na předpis za velmi nízkou cenu do zdravotnických systémů Evropské unie," uvedla v něm prezidentka Medicines for Europe Elisabeth Stampová.

Ohrožené tak podle výrobců mohou být dodávky i základních léků jako jsou antibiotika, léky na diabetes, revma kožní onemocnění, léky na bolest, ale i na některá onkologická či plicní onemocnění.

V polovině června na hrozící nedostatek některých léků upozornila i Česká lékárnická komora (ČLnK). V ČR jsou pro léky stanovené maximální ceny, takže výrobci dodávají v případě omezení výroby raději do zemí, kde jsou ceny vyšší, uvedla.

ČAFF také připomněla, že Evropa není ve výrobě léků soběstačná. "Jako příklad mohu uvést, že každá šestá léčivá látka používaná v Evropě se v EU vůbec nevyrábí. Třeba klíčová surovina pro penicilinová antibiotika se vyrábí v šesti závodech na světě, z toho čtyři jsou v Číně," uvedl Vrubel.

ČAFF zastupuje výrobce takzvaných generických nebo biosimilárních léčiv, které se vyrábějí po ztrátě patentu původního přípravku. Cena těchto léků je obvykle nižší než originálu, ceny ještě snižují státní regulace a tlak na úhrady od zdravotních pojišťoven. Na úrovni Evropy proto výrobci žádají uznání farmaceutické výroby jako klíčového odvětví EU a reformu modelu nákupu a tvorby cen těchto léčiv v jednotlivých zemích.

Související

Více souvisejících

léky plyn

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy