Přísný trest za konopí na zahradě platí. Ústavní soud odmítl stížnost muže

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost muže, který dostal nepodmíněný šestiletý trest za pěstování konopí na zahradě u rodinného domu na Hodonínsku. Muž trest označoval za nepřiměřený a excesivní, poukazoval na tvrdé dopady pro rodinu. S družkou se stará o dceru, splácejí úvěr na rekonstrukci domku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Marihuana
doporučujeme

V ústavní stížnosti muž zejména tvrdil, že justice při úvaze o trestu dostatečně nezohlednila nejlepší zájem dítěte, tedy jeho dcery. Ústavní soudci v senátu se zpravodajem Jaroslavem Fenykem ale nenašli důvod k zásahu. Ztotožnili se s názorem Vrchního soudu v Olomouci, že dopad trestu na život nezletilé dcery se v tomto konkrétním případě nijak nevymyká podobným situacím. Nejlepší zájem dítěte prý nepřevážil nad veřejným zájmem na potrestání pachatele.

ÚS v dnešním nálezu zformuloval obecná kritéria, podle nichž by se měla justice rozhodovat při ukládání nepodmíněného trestu rodiči pečujícímu o nezletilé dítě. Je důležité například zvážit, zda je rodič jedinou pečující osobou, do jaké míry je na něm dítě závislé, jak hluboký k němu má emoční vztah a také zda rodič naopak neohrožuje řádný vývoj dítěte.

"Všechna tato kritéria je třeba následně vážit proti dalším konkurujícím zájmům, jako je závažnost činu, jeho následky atd." stojí v nálezu.

Krajský soud v Brně původně uložil muži za neoprávněnou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami tři roky vězení a výkon trestu podmínečně odložil na pět let. Podle rozsudku muž na zahradě svého domu vysadil a pěstoval 28 rostlin konopí, které dále zpracoval. Byl dosud bezúhonný, přiznal se, proto mu soud uložil trest pod zákonnou sazbou. Zároveň zohlednil rodinné poměry muže.

Státní zástupce se však odvolal a Vrchní soud v Olomouci trest zpřísnil na šest let nepodmíněně. Původně uloženou podmínku považoval za příliš mírnou. Konstatoval, že osobní poměry muže se výrazně neliší od běžné populace. Verdikt potvrdil i Nejvyšší soud, který stejně jako vrchní soud pochyboval o tom, že konopí bylo jen pro osobní potřebu odsouzeného.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeden z mobilních operátorů má výpadek. Týká se volání, internetu i TV

28.05.2020 16:25 Aktualizováno Společnost Vodafone se dnes odpoledne potýká s výpadky, které se týkají telefonních hovorů,…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Senior dostal 16 let za vraždu milenky. Trest odmítá, podal odvolání

28.05.2020 15:54 Senior, kterého Krajský soud v Brně minulý týden potrestal za vraždu milenky 16 lety vězení, chce…

Pylový semafor. Meteorologové budou vydávat speciální předpověď pro…

28.05.2020 15:50 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) začal na svém webu vydávat pylovou předpověď, která má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy