Příznivci Nočních vlků uctili památku padlých vojáků, přišli i jejich odpůrci

Několik desítek českých sympatizantů kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci dnes dopoledne dorazilo na Olšanské hřbitovy v Praze, aby uctili památku sovětských i československých vojáků padlých za druhé světové války.

Eurozpravy.cz

Stejně jako v minulých letech se před hřbitovem sešli kromě příznivců také odpůrci klubu a současné politiky Ruska, kteří při příchodu motorkářů na hřbitov pískali, křičeli na ně Hanba nebo Zrádci.

Kvůli omezením spojeným s epidemií koronaviru se letos stejně jako před rokem neuskutečnila cesta ruských členů klubu z Moskvy do Berlína, příznivci spolku proto uspořádali lokální jízdy bez Rusů.

Na dnešní akci dohlížejí policisté i členové antikonfliktního týmu, zatím nemuseli řešit vážnější incidenty kromě případu, kdy si jeden z aktivistů odmítl nasadit roušku.

Na hřbitov dorazilo podle zpravodaje ČTK zhruba 150 lidí, nechyběl mezi nimi stejně jako v předchozích letech poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Nejdříve uctili památku padlých československých vojáků minutou ticha a hymnou někdejšího společného státu u jejich památníku na hřbitově. Poté se přesunuli k hrobům padlých rudoarmějců. Účastníci pietního shromáždění měli na sobě roušky či respirátory a organizátoři je vyzývali k dodržování rozestupů.

Před hřbitovem se ještě před začátkem pietního aktu u hrobů sovětských vojáků sešlo několik desítek odpůrců Nočních vlků, kteří si přinesli vlajky Česka, Evropské unie nebo NATO i transparent s nápisem "Prahu osvobodili Vlasovci! Rudá armáda je popravila, nebo odvlekla do gulagu." Protest spolku Pulse of Europe má dát najevo nesouhlas s tím, že Noční vlci využívají památku padlých k propagaci nynější agresivní a imperiální politiky Ruské federace, řekl ČTK za organizátory Tomáš Peszynski.

Motorkářský klub, známý dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty a jejich jízdy Evropou za provokaci.

Letošní připomínky konce druhé světové války se konají v době napjatých česko-ruských vztahů. Už v minulosti je poznamenalo několik sporů, nyní eskalovaly poté, co Praha v polovině dubna obvinila z výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 členy ruské vojenské tajné služby GRU.

Čeští motorkáři sympatizující s Nočními vlky se v předchozích dnech účastnili dalších pietních akcí, například u památníku padlých příslušníků Rudé armády v Ostravě či u památníku tankové bitvy u Staroviček na Břeclavsku. V Praze dnes ještě uctí památku sovětských vojáků na Klárově a u bývalého památníku maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6, jehož odstranění Moskvu pobouřilo.

Česko si dnes připomíná 76. výročí Pražského povstání, v sobotu 8. května slaví stejně jako většina evropských států Den vítězství jako připomínku konce druhé světové války v Evropě. Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150.000 sovětských vojáků. Na Olšanských hřbitovech je pochováno 429 z nich.

Témata: EZ

"Necouvneme." V Praze demonstrují tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 17:22 Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze.…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje