Pro OKD je dobře, že přeruší provoz zrovna v létě, říká analytik

Pro černouhelnou společnost OKD je dobře, že ji přerušení provozu kvůli pandemii covid-19 postihlo zrovna v létě, a nikoliv v topné sezoně. Do zimy může firma výpadek zásob, který vznikne, dohnat. Žádným českým provozům nedostatek uhlí nehrozí, řekl dnes ČTK hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

OKD
doporučujeme

OKD dnes oznámila, že přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku přistoupila po zjištění nepříznivých výsledků plošného testování na koronavirus způsobující nemoc covid-19 v dolech ČSM.

Těžba v OKD by měla být přerušena na šest týdnů. Dosud byla přerušena pouze v Dole Darkov, kde se před dvěma měsíci objevilo první ohnisko nákazy v OKD. "Delší odstávka, než bychom čekali z epidemiologických důvodů, může souviset také s všeobecným poklesem evropské poptávky po uhlí. Británie například již tři měsíce vyrábí elektřinu bez jediné kostky uhlí," uvedl Bartoň.

OKD plánovala v nadcházejících dnech částečné omezení provozu nezávisle na současné situaci kolem nákazy novým koronavirem. Mluvčí firmy Naďa Chattová v úterý uvedla, že od 3. do 12. července bude mít OKD výluku provozu, při níž se budou dělat opravy zařízení stěžejního pro těžbu. "Jedná se o dlouhodobě plánovanou výluku, která nesouvisí se situací kolem koronaviru," řekla mluvčí.

V dolech se budou od pátku dělat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku. "Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

K přerušení těžby ve všech dolech na Karvinsku přistoupila OKD po zjištění nepříznivých výsledků testování na koronavirus v dolech ČSM. Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě řekl, že z 3403 otestovaných pracovníků dolů ČSM byla přibližně pětina pozitivních.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie v Bohumíně: Z oken skákali hořící lidé, vypověděla obyvatelka…

08.08.2020 22:00 Aktualizováno Svědkyně tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí včetně tří dětí, dnes…

Prymula také varuje před dovozem koronaviru. Pro Čechy má několik…

08.08.2020 22:00 Aktualizováno Ačkoliv došlo k rozvolnění, koronavirus nás stále neopustil a počty nově nakažených rostou. Jsou…

Turecké vězení je lepší než české, míní Všelichová. Problémy vidí jinde

08.08.2020 21:59 Aktualizováno Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou Češi, které v roce 2017 v Turecku odsoudili za spolupráci…

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 21:44 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama