Pro pendlery začala platit nová pravidla. Přes hranice jich moc nejezdí

Na hraničním přechodu Cínovec - Altenberg dnes dopoledne mnoho pendlerů nejezdilo. Podle zjištění ČTK policie přebírala od řidičů dokumenty od zaměstnavatelů, kontrolovala je a s razítkem vracela motoristům. Ode dneška začala pro pendlery v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru platit přísnější pravidla. Přes hranice smějí pouze s vyplněným formulářem od zaměstnavatelů doplněným každodenním razítkem.

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly

Dnes kolem půl desáté projela hraničním přechodem za 15 minut tři auta. Místní policie kontrolovala pracovní povolení a občanské průkazy, dávala řidičům také razítko. Policisté mají dávat razítka na hranicích každému pendlerovi ráno při výjezdu a po příjezdu zpět. Podle policistů není provoz příliš hustý, většinou projede jeden pendler za 45 minut, řekli na místě ČTK. Pendleři mohou hranici překročit od 5:00 do 23:00, a to i v Jiříkově na Děčínsku.

Vláda v neděli rozhodla kvůli hrozbě koronaviru o zavedení vnitřní ochrany hranic s Německem a s Rakouskem s platností do půlnoci 4. dubna. Z neděle na pondělí začal platit zákaz cestování českých občanů do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Pro přepravu zboží zůstaly hranice otevřené a lidé mohou jezdit dále do zahraničí za prací. Karlovarský hejtman Petr Kubis (ANO) ale požádal ve čtvrtek vládu, aby uzavřela hranice také pro pendlery. Důvodem je obava z rychlejšího šíření koronaviru.

Na hraničním přechodu Boží Dar- Oberwiesenthal na Karlovarsku dnes ráno moc pendlerů nejezdilo. Kontroly byly rychlé, trvaly okolo dvou minut. Dopravu tam komplikuje pouze husté sněžení. Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Krejčí platí na silnici ve směru na Boží Dar zákaz vjezdu vozidel nad deset tun a platí to i pro přejezd do Saska. Přechod je určen pendlerům pouze od 5:00 do 23:00.

Dnes kolem 7:00 hraničním přechodem na Boží Daru projela tři auta za deset minut. Místní policie kontrolovala pracovní povolení a občanské průkazy, dávala řidičům navíc také razítko. Policisté mají dávat razítka na hranicích každému pendlerovi ráno při výjezdu a po příjezdu zpět. Podle policistů byl provoz v místě plynulý, dlouhé kolony se na Božím Daru netvořily ani v týdnu.

Folmava na Domažlicku, druhý největší hraniční přechod v Plzeňském kraji, je dnes dopoledne téměř bez provozu. Během hodiny projelo asi 40 kamionů, české, polské a německé, hlavně z bavorské strany. Pendlerů je minimum, restaurace a penziony na druhé straně hranice jsou zavřené, českých pracovníků, kteří tam jezdili o víkendu, výrazně ubylo, zjistila ČTK na místě.

Folmava, kde ještě o víkendu před dvěma týdny nakupovaly cigarety a pohonné hmoty stovky Němců a nebylo kde zaparkovat, je dnes městečkem duchů. Vietnamci na tržnici mají zavřené všechny stánky i občerstvení, nefungují freeshopy, kasina, nehtová a kosmetická studia, zavřené jsou i domy s červenými srdci a lucernami. V provozu jsou sice všechny tři benzinové pumpy, tady si ale řidiči nemohou ani sednout a odpočinout. "Od rána 07:00 se tu stavělo pár lidí a dva pendleři. To jsme nezažili," řekla obsluha čerpací stanice MOL.

Během hodiny projely do Německa čtyři osobní vozy. "Jsem řidič kamionu v německé firmě, jedu do práce," uvedl jeden z nich. Policisté na výjezdu z ČR mu zkontrolovali doklady a dali formulář nazvaný knížka přeshraničního pracovníka s razítkem výjezdu s dnešním datem. Další žena, která jela do německé prádelny, se ptala, k čemu to je. Na české straně stála i německá hlídka, která jen monitorovala pohyb.

Na cestě z Německa byly také česko-německé hlídky. "Pokud pendler nebude mít razítko s výjezdem a bude se vracet z Německa po několika dnech práce, tak ho samozřejmě pustíme," uvedl policista. Řidičům kamionů kontrolovali pouze doklady. Celkem bylo na hranici deset českých policistů. Na přechodu se pohybovaly také dva vojenské vozy, vojáci zatím nemuseli pomáhat.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Nejvyšší americký generál tajně volal Číně. Měl strach, že Trump rozpoutá…

15.09.2021 21:26 Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

Předpověď počasí na měsíc ukazuje příchod podzimu

15.09.2021 06:30 Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí

16.09.2021 12:10 Aktualizováno V řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku dělali majitelé před středeční explozí…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Kellner dostal od Metnara vyznamenání za přínos v boji s pandemií

10.09.2021 17:05 Zesnulý majitel PPF Petr Kellner obdržel za přínos v boji proti covidu-19 resortní vyznamenání…

Byznys si už budeme tvrdě bránit. Umíme vymyslet lepší řešení než úředníci…

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboše Kastnera…

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby, našla se tam nevybuchlá munice

09.09.2021 18:19 Aktualizováno Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy. Evakuuje obyvatele domů…

Související:

Právě se děje

reklama