Proti Navalného odsouzení demonstrovaly v Praze desítky lidí

Zhruba 30 lidí demonstrovalo dnes na náměstí Borise Němcova před ruským velvyslanectvím v Praze požadovalo svobodu pro opozičního politika Alexeje Navalného a ruské politické vězně. Akce, na kterou dozíralo kolem 20 policistů, trvala přibližně hodinu. Kromě proslovů v ruštině pouštěl organizátor také hudbu.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Kromě výkřiků Svobodu pro Navalného a politické vězně skandovali demonstranti také Vor Putin, tedy Putin je zloděj. Akce se zúčastnili také členové Socialistické Alternativy Budoucnost, kteří nesouhlasí s Navalného zástupcem Leonidem Volkovem. Ten ve čtvrtek sdělil, že se v nejbližších týdnech neplánují pravidelné protesty.

"Pokud půjdeme ven každý týden, tisíce dalších budou zadrženy, stovky dalších zbity," řekl blízký spolupracovník Navalného Leonid Volkov. Demonstrace by se měly obnovit na jaře a v létě, přičemž Navalný podle Volkova chce, aby se pozornost soustředila na podzim v souvislosti s volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu.

Masové hnutí podle Budoucnosti nelze jednoduše pozastavit a ve správný čas restartovat. "Zatčení Navalného sloužilo pouze jako záminka pro výbuch lidového rozhoření, které se hromadilo mnoho let a kterému přidala koronavirová krize. Toto rozhořčení nikam nezmizí. Volkovovo prohlášení jen potvrzuje náš názor, že proste a celé hnutí potřebuje demokratickou strukturu a volené vedení," uvádí.

Navalnyj loni v srpnu přežil pokus o otravu. V bezvědomí jej dopravili ze Sibiře do Berlína, kde mu lékaři zachránili život. Podle západních laboratoří a Organizace pro zákaz chemických zbraní v Navalného organismu byly stopy jedovaté látky ze skupiny novičok. Podle Navalného se jej pokusili umlčet na příkaz Moskvy. Kreml to popírá, stejně jako tvrzení opozičníka, že zavraždit jej nařídil přímo Putin a otrávit se jej pokusila tajná služba FSB.

Po návratu z léčení v Německu do Moskvy Navalného zadrželi hned na letišti a soud mu toto úterý změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný; podle nepravomocného verdiktu má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců. Na podporu Navalného vyšly do ulic mnoha ruských měst desetitisíce lidí a soudní rozhodnutí vyvolalo kritiku i v zahraničí. Ruská policie podle odhadů zadržela více než 10.000 demonstrantů, stovky z nich už soudy potrestaly krátkodobým vězením či pokutami.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalisté smrt Jana Masaryka nikdy nevyjasnili

08.03.2021 16:19 Kriminalisté odložili případ smrti Jana Masaryka, okolnosti tragické události se jim ani po 73…

Zákaz farmářských trhů je diskriminace, tvrdí organizátoři a píší vládě

08.03.2021 15:51 Organizátoři farmářských trhů se domnívají, že jejich uzavření v situaci, kdy jiné prodejny…

Stažení obžaloby Dbalého mělo jen procesní důvod, stíhání trvá

08.03.2021 12:05 Obžalobu v tzv. třetí větvi kauzy bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého stáhl…

Soud kvůli stížnosti dělníka řeší povinné testování zaměstnanců

08.03.2021 10:33 Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama