Provozovatelé bazénů zvažují, zda od pondělí zahájí provoz

Provozovatelé bazénů podle své asociace zvažují, zda od pondělí venkovní provoz zahájí, nebo s tím počkají až na otevření vnitřních prostor. Vzhledem k trvajícím omezením a nepříznivému počasí by takové fungování mohlo být velmi ztrátové. Na dotaz ČTK to dnes řekl předseda Asociace bazénů a saun ČR Pavel Košnar.

Eurozpravy.cz

Provozovatelé bazénů podle viceprezidenta České unie cestovního ruchu a Svazu léčebných lázní Martina Plachého loni za jarní uzavření nedostali žádné kompenzace kromě příspěvku na mzdy, podzimní náhrady pokryly kolem 30 procent nákladů. Zda některé bazény už zůstanou zavřené, se ukáže v červnu, sdělil ČTK.

Vláda v pondělí rozhodla, že venkovní bazény budou moci od 31. května otevřít, zaplnit budou smět maximálně 50 procent kapacity. Návštěvníci s výjimkou dětí do šesti let se budou muset u vstupu prokázat negativním testem na koronavirus, kdy PCR test platí sedm dní od odběru a antigenní 72 hodin. Platný bude také certifikát o očkování nebo doklad o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech. Ve vnitřních prostorech umělých koupališť budou moct lidé využít jen šatny.

Česká unie cestovního ruchu podle Plachého vítá rozvolnění směrem k bazénům, jedná se podle něj ale o malý krok. "Většina celoročně provozovaných bazénů je postavena na vnitřních bazénech a otevřít tak bude moct je nepatrná část z nich. S ohledem na chladné počasí a omezení některé infrastruktury v bazénech jako jsou vnitřní sprchy, lze očekávat menší zájem ze strany klientů o venkovní bazény," řekl.

Bazény a bazénová centra byly podle Plachého kvůli pandemii uzavřeny přes 300 dní bez jakékoliv možnosti přivýdělku. V době odstávky nadále ale měly velké energetické a provozní náklady a ztráty tak budou enormní. Košnar dříve ČTK řekl, že náklady všech bazénů nad 25 metrů za každý den uzavření činí přibližně 6,6 milionu korun. Například nejnavštěvovanější tuzemský aquapark Aquapalace Praha za každé uzavření a opětovné otevření zaplatí podle své generální ředitelky Vladany Horákové zhruba dva miliony korun. Horáková minulý týden ČTK také řekla, že vzhledem k současnému vývoji epidemie nevidí důvod, proč by vnitřní bazény nemohly otevřít zároveň s venkovními.

Vláda původně uvedla, že protiepidemická opatření bude rozvolňovat prostřednictvím šesti balíčků. Určující měl být počet nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel. S fungováním bazénů, saun či wellness se počítalo od chvíle, kdy počet nakažených klesne pod 50 na 100.000 lidí. V České republice je nyní 43 potvrzených případů koronaviru na 100.000 obyvatel. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí řekl, že otevření bazénů či saun, stejně jako vnitřních prostor restaurací se řeší. Nejdéle by mělo nastat od 14. června.

Témata: EZ

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Související:

Právě se děje