Provozovatelé služeb možná budou vyžadovat jen čestné prohlášení o testu

Doklad o podstoupení testu na koronavirus v certifikovaném odběrovém centru podle provozovatelů služeb péče o tělo negativní ovlivní poptávku, a tedy i tržby. Někteří klienti sjednanou rezervaci kvůli této podmínce odmítají, u jiných může být problém sladit termín návštěvy salonu s volnou kapacitou testovacích míst.

Eurozpravy.cz

Chybou podle poskytovatelů služeb je nemožnost využít samotestovacích sad, případně potvrzení od zaměstnavatele o negativním testu. Někteří provozovatelé služeb tak chtějí situaci řešit čestným prohlášením klientů, řekli dnes ČTK.

V pražském salonu LUQY zaměřeném na péči o celé tělo podle jeho majitelky Jany Studničkové zákazníky informují o podmínkách využití služeb a žádají je o jejich dodržování. Přinášejí podle ní ale velké komplikace. Pokud například klient rezervaci na poslední chvíli zruší, jiný zákazník si rychle nezvládne zajistit certifikovaný test a prázdné místo tak nebude možné obsadit.

Vláda podle Studničkové ukázala, že ani po více než roce od začátku pandemie netuší, jak nařízení formulovat, aby buď neporušovala zákon, nebo si alespoň neprotiřečila. "Požadavek na profesionální testy je v rozporu s požadavky na testování zaměstnanců a požadavek na vyhodnocování pravosti dokumentů o testech nebo toho, jako vakcínou byl kdo očkován, a stačí tedy jedna dávka nebo byly nutné dvě, je zase v rozporu se zřejmou (ne)odborností nezdravotnického personálu v salonech," řekla.

V LUQY proto budou podle Studničkové od každého klienta žádat čestné prohlášení, že jednu z vyhlášených podmínek splňuje. Zatím není jasné, jak to bude fungovat. Salon informaci v pondělí zveřejnil na sociálních sítích a klienti podle Studničkové zatím negativně nereagují.

Zákazníci pánského holičství Gentlemen Brothers se podle jeho jednatele Petra Kucka dělí na ty, kteří mají rezervaci a ještě nevědí, jakou podmínku budou muset splnit, a na ty, kteří rovnou řekli, že kvůli potvrzení o testu z certifikovaného místa domluvený termín ruší. Kucek tak předpokládá, že bude plno první tři dny a poté už lidé příliš chodit nebudou. Tím, že vláda služby povolí, nebude chtít podnikatelům pravděpodobně už poskytovat žádné dotace, přestože svým nařízením sníží zákaznický zájem. "Ze zaměstnanců nebudu dělat kontrolory," uvedl Kucek. Jako možnou cestu vidí přijímání čestných prohlášení, v takovém případě je podle něj nutné vyřešit otázku ochrany osobních údajů, což také není jednoduchá záležitost.

Pražské kadeřnické studio Ten pocit nyní obvolává klientky, které byly před nuceným uzavřením objednané jako první. Podle manažera studia Milana Straky studio rezervace zatím plní na několik dní a plánuje situaci sledovat. Pokud by hned objednali všechny zákaznice, včetně těch na čekací listině, kalendář svých kadeřníků zaplní do konce roku.

I Straka ale vidí problém v nutnosti potvrzení o negativním testu z certifikovaných center. "Chápu to nařízení, určitě dává smysl, nicméně si dovedu představit, že v reálu nás budou klientky při příchodu žádat o to, ať je do služeb vpustíme bez testu. Klientky tak budeme muset odmítat, což způsobí výpadky v tržbách, které si aktuálně nemůžeme dovolit," řekl.

Služby spojené s péčí o tělo mohou provoz obnovit od 3. května. Podle nařízení vlády se lidé u vstupu do provozovny budou muset prokázat profesionálně provedeným antigenním nebo PCR testem. Antigenní test bude platný 72 hodin od odběru, PCR sedm dní. Lidé očkovaní, kteří mají 14 dní od poslední dávky, nebudou muset mít test, stejně jako ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Témata: EZ

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 11:56 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Nejvyšší americký generál tajně volal Číně. Měl strach, že Trump rozpoutá…

15.09.2021 21:26 Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

Předpověď počasí na měsíc ukazuje příchod podzimu

15.09.2021 06:30 Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí

16.09.2021 12:10 Aktualizováno V řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku dělali majitelé před středeční explozí…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Kellner dostal od Metnara vyznamenání za přínos v boji s pandemií

10.09.2021 17:05 Zesnulý majitel PPF Petr Kellner obdržel za přínos v boji proti covidu-19 resortní vyznamenání…

Byznys si už budeme tvrdě bránit. Umíme vymyslet lepší řešení než úředníci…

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboše Kastnera…

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby, našla se tam nevybuchlá munice

09.09.2021 18:19 Aktualizováno Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy. Evakuuje obyvatele domů…

Související:

Právě se děje

reklama