ROZHOVOR | Prudké zhoršení zraku? Vždy jde o závažný symptom, varuje lékař

ROZHOVOR – Zrak je nejdůležitější z pěti základních smyslů. Oči v souvislosti se změnou životního stylu člověka ovšem značně trpí. Při jakých potížích je třeba neprodleně vyhledat pomoc oftalmologa? Nejen na to odpovídá pro EuroZprávy.cz MUDr. Bohdan Kousal z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze.

Jak v poslední době pokročila diagnostika očních chorob? Ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha vám prý už pomáhá umělá inteligence…

Prvky umělé inteligence zajišťující pokročilé automatické funkce používá nový fotografický přístroj, který dokumentuje oční pozadí s vysokým rozlišením v ultra-širokoúhlém provedení včetně možnosti angiografie. Dříve používaným ručním přímým oftalmoskopem jsme mohli najednou přehlédnout do 10° sítnice, současné funduskamery zaznamenají 50° sítnice, unikátní přístroj ZEISS Clarus umožňuje zaznamenat oční pozadí v rozsahu 133° a při složeném snímku přes 250 stupňů.

Přístroj nám umožňuje přesněji určit diagnózu, plánovat zákroky, léčit onemocnění a ušetřit zrak nemocných, protože nepotřebujeme postupné snímkování různých částí sítnice.

Žijeme v době, kdy většina lidí neustále kouká do mobilu, tabletu, pracuje s pc. Má to negativní následky pro náš zrak?

Používání počítačů a komunikačních zařízení přineslo hlavně změnu životního stylu. Jeho následkem je zvýšený výskyt krátkozrakosti (zhoršeného vidění do dálky), která je diagnostikována zhruba u dvaceti procent populace. Zrak si ničíme stále kratším časem stráveným venku a současně zvyšujícím se počtem aktivit, které vyžadují zapojení akomodace, tedy zaostření oka na blízké předměty. Krátkozrakost je provázena bolestmi hlavy, horší soustředěností či zvýšenou únavou.

Když mám zaměstnání, které obnáší především sezení u počítače, jak po práci ulevit očím?

Pomoci mohou režimová opatření, proaktivní přístup k odpočinku, přestávky mezi prací na počítači, změna vzdáleností, na které se díváme, pobyt v přírodě. Pravidelný oční odpočinek může přinést pozitivní efekt jak pro oči, tak pro duši a mysl.

Jsou v Česku nějaká oční onemocnění častější než v jiných státech?

Četnost výskytu běžných očních nemocí v České republice odpovídá ostatním evropským populacím. Dosud neznáme údaje o geneticky podmíněných onemocněních, která jsou nyní nově předmětem systematického výzkumu.

Jaké potraviny obecně prospívají zraku? Mrkev se stala už legendární...

Zdraví sítnice můžeme sami podpořit doplňováním karotenoidů, zejména luteinu a zeaxanthinu, které působí jako optický filtr, silný antioxidant a potlačují zánětlivou reakci. Zeaxanthin a lutein nejsou produkovány tělem, pocházejí pouze ze stravy a jejich přítomnost vede ke zpomalení degenerativních změn. Jídelníček je vhodné pravidelně doplňovat o zelenou listovou zeleninu a čerstvé barevné ovoce.

Řada lidí z různých důvodů nechce nosit brýle. Je pro každého pacienta vhodná laserová operace očí, pokud špatně vidí na dálku/na blízko?

Laserové refrakční operace mohou pomoci odstranit dioptrie, ale mají svá rizika. Nezbytné je důkladné předoperační vyšetření, včetně podrobného pohovoru s chirurgem. Ne každé oko je na laserovou operaci vhodné. Úspěch operace závisí na několika faktorech: síle a typu refrakční vady, zkušenosti chirurga a vybavení pracoviště, věku pacienta.

Hodně mýtů koluje kolem barvosleposti. Znamená tato nemoc, že člověk vidí černo-bíle?

Porucha barevného vidění je neschopnost rozeznat rozdíl mezi určitými barvami, ale některé barvy pacient stále vidí. Většina lidí se špatným barevným viděním nedokáže rozlišit mezi určitými odstíny červené a zelené. Méně často pacienti nedokážou rozlišit mezi odstíny modré a žluté. Skutečná barvoslepost, kdy postižený vidí pouze v odstínech černé a bílé, je dosti vzácná.

Je barvoslepost vrozená, nebo ji mohu „dostat“ v průběhu života?

Špatné barevné vidění je obvykle zděděno, přičemž muži mají větší pravděpodobnost postižení. Poruchu vnímání barev mohou způsobit i některé získané oční choroby, stejně tak toxické působení některých léků.

Jak spolu souvisejí zrak a bolest hlavy?

Bolest hlavy může být příznakem očních obtíží a naopak primární bolest hlavy může ovlivnit vidění. Do první skupiny patří zvýšená oční námaha v souvislosti se zvýšenou akomodací, nekorigovaná dalekozrakost či presbyopie (vetchozrakost), vzácně pak záchvat glaukomu, opar v oblasti oka a hlavy nebo dlouhodobě špatné prokrvení oka. Do druhé skupiny paří migréna provázená aurou připomínající blikající světla, duhu kolem světel nebo klikaté zářivé světelné vzory.

A jak je to s takzvanými mžitkami před očima?

Pojem mžitky před očima používají pacienti pro různé vjemy. Pokud uvádějí tmavé pohyblivé skvrny a tečky, jedná se stíny drobných zákalků sklivce. V naprosté většině případů souvisí se stárnutím oka, jen velmi vzácně mohou být příznakem odchlípení nebo trhliny sítnice.

Pokud pacienti pojmem mžitky označují krátké světelné záblesky v zorném poli, může se jednat o doprovodný příznak migrény, jak jsem již řekl výše, změn krevního tlaku, neurologických onemocnění nebo dráždění sítnice při očních chorobách. Výskyt světelných záblesků je však relativně běžný a většinou není nebezpečný.

Pokud jsem měl doposud výborný zrak a ten se najednou začal prudce zhoršovat, jde o signál vážnějšího onemocnění?

Prudké zhoršování zraku, ať už jednoho nebo obou očí, je vždy závažným příznakem a je nezbytné bez prodlení vyhledat lékaře a podstoupit komplexní vyšetření. Nejčastější příčiny jsou oční. Patří mezi ně cévní uzávěry tepen a žil sítnice a zrakového nervu, krvácení do sítnice, odchlípení sítnice či zánětlivé změny způsobující snížení průhlednosti původně čirých očních tkání. Cévní mozkové příhody a ischemické ataky se také mohou projevit zhoršeným viděním. Důležité je, že při včasném záchytu je většina zrakových vad v současné době léčitelná.

Bohdan Kousal (lékař VFN) zrak Všeobecná fakultní nemocnice Praha zdraví nemoci oči lékaři rozhovor život

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

Andrej Babiš a Monika Babišová se po 30 letech oficiálně rozcházejí

Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy