Průvod v Praze připomněl Václava Havla, lidé nesli srdce

Prahou dnes prošel průvod, který připomněl bývalého prezidenta Václava Havla. Účastníci akce Srdce na Hrad si pak na Hradčanském náměstí vyslechli projevy několika osobností. Havel zemřel před devíti lety ve věku 75 let. Průvod se konal pošesté.

Pieta za Václava Havla (18.12.2020)

Desítky lidí se před šestou večerní sešly u budovy Národního divadla. Někteří si přinesli papírová či kovová srdce, další měli například Havlovu fotografii. Průvod vedli textař a publicista Michal Horáček s hudebníkem a bývalým politikem Michaelem Kocábem, i oni společně nesli srdce, tedy symbol, který byl s Havlem spojen. Lidé prošli přes Smetanovo nábřeží, Karlův most a Malostranské náměstí až na Hradčanské náměstí. Někteří skandovali Havlovo jméno a těsně před cílem začali zvonit klíči.

Hosté pak promluvili u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Socioložka Jiřina Šiklová uvedla, že je ráda, že Havla zažila, znala a že dal "image" České republice. Připomněla, že když v 90. letech cestovala, tak když řekla, že je z Československa, lidi napadla Praha a Havel.

"Tak jsem si říkala: 'No, to je dobrý'." Byla jsem ráda, že k této republice patřím. A také jsem byla ráda, že on byl tím prvním naším znovu tedy prezidentem," poznamenala socioložka. Míní, že pokud by dnes Havel žil, tak by zřejmě prezidentem nebyl, protože by neměl zájem přizpůsobovat se politickým stranám, které se tak málo liší ve svých programech a které mezi sebou neustále o něco soutěží. Míní, že byl "ideální prezident" na převzetí moci.

Kocáb mimo jiné řekl, že Havel během svého prezidentského období připomínal hodnoty svobody, nezávislosti a pravdy. Zdůraznil, že je třeba udělat maximum pro to, aby byly udrženy.

"Stojíme tady pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka, našeho prvního prezidenta, a ve 30. letech byl přijat takový zákon zvláštní, který zní: 'Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát.' Já si myslím, že úplně stejným právem a stejnou pravdou by bylo, kdyby Parlament přijal takový krátký zákon: 'Václav Havel zasloužil se o stát.' Myslím si, že by to bylo hodně dobrý," prohlásil pak Horáček. Podotkl, že na něj nejvíc zapůsobila Havlova statečnost, kterou vidí jako inspiraci. Dodal, že důležitější než zákon je, aby se scházeli lidé, kteří jsou vděční za to, že se "Havel choval statečně a inspiroval nás", a to ve svobodném státě.

Později promluvil také kněz Ladislav Heryán a byl přednesen i sepsaný projev právničky, básnířky a někdejší disidentky Lenky Marečkové, která kdysi pracovala v Kanceláři prezidenta republiky. Marečková v textu na Havla zavzpomínala, i ona zdůraznila potřebu hodnot. Akce se nemohla zúčastnit kvůli nemoci.

Průvod Srdce na Hrad se letos konal pošesté. V Praze dnes lidé na Havla zavzpomínali také například na Jungmannově náměstí, kde vzniklo srdce ze svíček. Večer se za Havla konala mše v kostele Panny Marie Sněžné.

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

16.10.2021 09:15 Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební…

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Pelta zopakoval, že nesouhlasí s obžalobou v kauze sportovních dotací

14.10.2021 17:00 Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta dnes u soudu v případu údajných…

Češi si připlatí. Svaz řekl, o kolik zdraží pečivo

14.10.2021 16:53 Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli…

Čeští elfové zpřístupnili databázi dezinformačních řetězových mailů

14.10.2021 08:47 Česká veřejnost má nyní k dispozici vyjímečný nástroj, jak si ověřit a odhlait masové šíření…

Design pomůže s problémem dezinformací. Zvol si info a mladí designéři…

13.10.2021 15:52 Organizace Zvol si info, která dlouhodobě zvyšuje mediální gramotnost na českých školách, se v…

Zákazníkům Bohemia Energy nehrozí, že nenajdou dodavatele

13.10.2021 13:20 Nehrozí, že současní zákazníci Bohemia Energy nenajdou nového dodavatele energií. Mají na to půl…

Odvolací soud potvrdil osvobození Parkanové a Staňka v kauze letounů CASA

13.10.2021 12:50 Aktualizováno Osvobození bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a jejího někdejšího…

Související:

Právě se děje

reklama