Průvod v Praze upozornil na pronásledování Fa-lun-kung, přijeli i lidé z ciziny

Průvod s pochodovou kapelou dnes v Praze upozornil na pronásledování příznivců meditačního hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) v Číně. Centrem metropole prošly podle odhadů ČTK asi tři stovky jeho příznivců, do Česka kvůli akci přijeli lidé i z několika evropských zemí. Protestní akce zástupci hnutí pořádají pravidelně, většinou ale například formou protestu u čínského velvyslanectví.

Fa-lun-kung (Falun Gong)
doporučujeme

"Průvod pořádáme, abychom upozornili na již 21 let trvající brutální represe čínského režimu vůči milionům lidí, kteří se věnují meditační praxi Fa-lun-kung v Číně," uvedla předsedkyně Asociace Falun Gong České republiky Veronika Sunová. Zároveň se podle ní organizátoři chtějí oproti jiným akcím s kolemjdoucími podělit o pozitivní energii hudby pochodové kapely, pohybů tanečnic či vlnících se draků.

Průvodu se zúčastnila pochodová kapela, kterou tvoří příznivci hnutí z několika evropských zemí. Další účastníci nesli transparenty s nápisy odsuzujícími čínské represe proti hnutí nebo fotografie jejich obětí. Zároveň přihlížejícím lidem, kteří si se zájmem průvod fotili a natáčeli, rozdávali informační letáky.

Průvod začal u Pražského hradu na Hradčanském náměstí, poté se vydal na asi dvouhodinový pochod do centra města na Staroměstské náměstí.

Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Vznikla v roce 1992 a v krátké době si ji po světě oblíbily miliony lidí. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí.

Původně hnutí v Číně podporovala i vláda, od července 1999 jsou ale jeho členové perzekvováni. Jednou ze záminek k postavení hnutí mimo zákon byla před 21 lety mírumilovná demonstrace zhruba 10.000 jeho přívrženců před vládním komplexem v Pekingu, na které požadovali oficiální uznání pro své duchovní hnutí. Čínští komunisté v hnutí spatřují politickou hrozbu. Jedním z důvodů je údajně to, že za sedm let se meditačnímu cvičení začalo věnovat více lidí, než bylo členů komunistické strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Žena porušila karanténu. Od soudu si odnesla tříletý trest

25.09.2020 13:29 Renáta Gažová měla v květnu pozitivní test na koronavirus a hygienici jí nařídili povinnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama