Průzkum: Čechům nejvíc vadí zavření škol, rozvolňování chtějí ještě před Vánoci

Dvě třetiny lidí vnímá zavření škol jako nejvíc omezující opatření ze všech protikoronavirových nařízení, třetina dokonce zásadně. Ke dřívějšímu otevření škol by se přikláněly tři čtvrtiny lidí. Téměř dvoutřetinová většina obyvatel Česka by s ohledem na současnou epidemickou situaci byla pro uvolnění některých dosud platných omezení ještě před Vánoci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu, který pro Radiožurnál zpracovala agentura Median.

Školy jsou zavřené už déle než měsíc a vyučují na dálku. Jejich otevření by mělo mít podle většiny dotázaných před ostatními opatřeními přednost. "Třiačtyřicet procent lidí ve středním věku 30 až 44 let uvedlo jako zásadní omezení, které jim vadí, uzavření škol. Stejně tak uzavření škol vadí i 46 procentům vysokoškoláků," řekl Radiožurnálu ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Ve středu se do lavic vrátí žáci prvních a druhých tříd a žáci speciálních škol, případný návrat dalších tříd se má posuzovat podle systému pěti rizik.

Lidem ale nevadí jen zavřené školy. Uvolnění některých platných omezení ještě před Vánoci by uvítalo 65 procent dotázaných. Přejí si to zejména mladí ve věku 18 až 29 let (74 procent). Naopak proti uvolnění omezení se častěji než ostatní sledované skupiny vyslovili respondenti starší 60 let (39 procent proti).

Jako nejvíc omezující Češi vnímají zavření škol, za zásadní omezení to považuje 36 procent dotázaných. Následují zavřená kadeřnictví (24 procent), restaurace, nákupní centra a bary a hospody (vše po 22 procentech). Nejméně pak Čechům vadí uzavřená muzea, zoologické zahrady nebo omezená taxi služba.

V ochotě nechat se očkovat proti covidu je společnost rozdělena na dvě přibližně stejně velké části. Jen nepatrně převažují ti, co by se očkovat nenechali. Očkování by odmítli zejména voliči SPD (76 procent), nadpoloviční většina voličů ODS a lidé ve věku mezi 18 a 44 lety (56 procent). Větší ochotu nechat se očkovat naopak projevují lidé nad 60 let (53 procent) nebo Pražané (55 procent). Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného by první vakcíny mohly do Česka dorazit v lednu či únoru, cílem je proočkovanost 65 až 70 procent populace.

Průzkum provedla agentura ve dnech 11. a 12. listopadu mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý pražský imám Shehadeh nepodal dovolání, trest za podporu terorismu…

01.12.2020 15:44 Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k…

Podnikatelé v Praze protestovali proti vládě

01.12.2020 12:37 Aktualizováno Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo dnes dopoledne od pomníku druhého…

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Autobus MHD v Praze se srazil s autem a skončil v příkopu, dvě ženy…

01.12.2020 10:40 Aktualizováno Autobus MHD se dnes ráno v pražských Kolodějích srazil s osobním vozidlem, sjel do příkopu, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama