Průzkum CVVM: Většina Čechů pokládá opatření proti koronaviru za účinná

Tři čtvrtiny lidí považovaly podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na přelomu června a července platná opatření státu proti epidemii koronaviru za potřebná a účinná. Pomoc vlády ekonomice byla potřebná i účinná podle názoru poloviny lidí.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

V porovnání s předchozím květnovým průzkumem CVVM se snížil počet lidí, kteří platná opatření pokládali za účinná, a to z 86 procent na 78 procent. Statisticky významněji se z 33 procent na 26 procent snížil počet těch, podle nichž pomoc státu ekonomice byla nedostatečná. Zdvojnásobil se z osmi procent naopak počet lidí, podle nichž stát pro podporu ekonomiky dělá "příliš mnoho", uvedlo CVVM. Názory na přiměřenost opatření a účinnou pomoc ekonomice se tak výrazněji nezměnily.

Dvě třetiny občanů (61 procent) hodnotily podle aktuálního průzkumu jako přiměřené to, co stát udělal proti šíření koronaviru v prvních týdnech epidemie. Zhruba čtvrtina lidí (23 procent) je pokládala za přehnaná, 13 procent za nedostatečná.

Opatření na přelomu června a července pokládalo za přiměřená 73 procent dotázaných, podle 16 procent byla nadbytečná a podle osmi procent nedostatečná. Za rozhodně účinná pokládalo opatření státu 21 procent dotázaných, za spíše účinná 57 procent. Opačné názory mělo dohromady 18 procent respondentů, tedy zhruba pětina.

Pomoc ekonomice pokládala zhruba polovina dotázaných (49 procent) za přiměřenou, čtvrtina (26 procent) za příliš malou a šestina (16 procent) za příliš velkou. Podobně zhruba polovina dotázaných (48 procent) považovala podporu ekonomiky za účinnou, přibližně dvě pětiny (38 procent) za neúčinnou.

Hodnocení rozsahu a účinnosti opatření bylo výrazně podmíněno důvěrou k vládě, poznamenalo CVVM. Průzkum byl proveden od 20. června do 2. července, dotazováno bylo 1013 respondentů starších 15 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem (†94). Měl zvláštní druh humoru,…

03.08.2020 12:53 Aktualizováno Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s hercem a dramatikem…

Byla to chyba,řekla soudu obžalovaná k bitce na koupališti v Dubí

03.08.2020 12:00 Teplický okresní soud se dnes začal zabývat předloňským napadením muže na koupališti v Dubí na…

Spor o stamiliony za trakční elektřinu ještě nekončí, Ústavní soud zčásti…

03.08.2020 11:17 Komplikovaný spor mezi společností ČEZ Prodej a Správou železnic (SŽ) o stovky milionů korun za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama