Průzkum CVVM: Většina Čechů pokládá opatření proti koronaviru za účinná

Tři čtvrtiny lidí považovaly podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na přelomu června a července platná opatření státu proti epidemii koronaviru za potřebná a účinná. Pomoc vlády ekonomice byla potřebná i účinná podle názoru poloviny lidí.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

V porovnání s předchozím květnovým průzkumem CVVM se snížil počet lidí, kteří platná opatření pokládali za účinná, a to z 86 procent na 78 procent. Statisticky významněji se z 33 procent na 26 procent snížil počet těch, podle nichž pomoc státu ekonomice byla nedostatečná. Zdvojnásobil se z osmi procent naopak počet lidí, podle nichž stát pro podporu ekonomiky dělá "příliš mnoho", uvedlo CVVM. Názory na přiměřenost opatření a účinnou pomoc ekonomice se tak výrazněji nezměnily.

Dvě třetiny občanů (61 procent) hodnotily podle aktuálního průzkumu jako přiměřené to, co stát udělal proti šíření koronaviru v prvních týdnech epidemie. Zhruba čtvrtina lidí (23 procent) je pokládala za přehnaná, 13 procent za nedostatečná.

Opatření na přelomu června a července pokládalo za přiměřená 73 procent dotázaných, podle 16 procent byla nadbytečná a podle osmi procent nedostatečná. Za rozhodně účinná pokládalo opatření státu 21 procent dotázaných, za spíše účinná 57 procent. Opačné názory mělo dohromady 18 procent respondentů, tedy zhruba pětina.

Pomoc ekonomice pokládala zhruba polovina dotázaných (49 procent) za přiměřenou, čtvrtina (26 procent) za příliš malou a šestina (16 procent) za příliš velkou. Podobně zhruba polovina dotázaných (48 procent) považovala podporu ekonomiky za účinnou, přibližně dvě pětiny (38 procent) za neúčinnou.

Hodnocení rozsahu a účinnosti opatření bylo výrazně podmíněno důvěrou k vládě, poznamenalo CVVM. Průzkum byl proveden od 20. června do 2. července, dotazováno bylo 1013 respondentů starších 15 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 11:36 Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Lidský virus v říši zvířat: Gorilu trápí kašel i teplota. Vakcína u savců…

27.02.2021 09:17 ROZHOVOR – Veterinář Tomáš Baňoch upozorňuje, že pokud byla v pražské zoologické zahradě prokázána…

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama