Průzkum: Opatření ke koronaviru považují tři čtvrtiny Čechů za adekvátní

Vládní opatření proti epidemii koronaviru považují za adekvátní tři čtvrtiny Čechů, zjistil průzkum společnosti Kantar CZ z přelomu března a dubna. V polovině března takových lidí byly necelé dvě třetiny. Výrazně zároveň ubylo lidí, z 31 na 16 procent, kteří opatření vidí jako příliš mírná.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Mírně se naopak zvýšil podíl lidí, podle kterých jsou vládní opatření zbytečně přísná. V aktuálním průzkumu se takto vyjádřilo osm procent dotázaných, v polovině března to bylo pět procent. Kantar CZ se ve dnech 31. března a 1. dubna dotazoval víc než tisícovky lidí starších 18 let. Předchozí průzkum se uskutečnil od 17. a 18. března a zúčastnilo se ho 801 lidí.

Z jednotlivých opatření dotázaným nejvíc komplikuje život omezení pohybu a cestování, na druhém místě je uzavření většiny obchodů. Lidé také častěji než před dvěma týdny zmiňují uzavření kulturních institucí či sportovišť. To, že sami nemohou navštěvovat restaurace a posílat děti do škol, je v žebříčku na čtvrtém a pátém místě.

Z představitelů státu, kteří o omezeních rozhodují, se těší největší důvěře epidemiolog Roman Prymula, ukázal také průzkum. Jeho výsledky dnes zveřejnila Česká televize (ČT).

Prymulovi věří 37 procent lidí. Předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček má důvěru 28 procent lidí, premiér Andrej Babiš (ANO) 19 procent. Desetina důvěřuje ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). Jen minimum dotázaných uvedlo jiné jméno, než jsou tato čtyři, doplnila ČT.

Průzkum se zaměřil také na uzavření škol, o kterém vláda rozhodla jako o jednom z prvních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Více než polovina oslovených rodičů uvedla, že se jejich děti učí stejně, jako kdyby chodily do školy.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina neziskovek bude mít problém zajistit dál služby

28.05.2020 17:52 Většina neziskových organizací v Česku bude mít v příštím půlroce kvůli koronavirové krizi problém…

Jeden z mobilních operátorů má výpadek. Týká se volání, internetu i TV

28.05.2020 16:53 Aktualizováno Společnost Vodafone se dnes odpoledne potýká s výpadky, které se týkají telefonních hovorů,…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Senior dostal 16 let za vraždu milenky. Trest odmítá, podal odvolání

28.05.2020 15:54 Senior, kterého Krajský soud v Brně minulý týden potrestal za vraždu milenky 16 lety vězení, chce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy