Prymula se střetl s odpůrkyní roušek. Nic lepšího nemáme, vzkázal jí

V pondělním vydání pořadu Události, komentáře se vládní zmocněnec Roman Prymula střetl s odpůrkyní roušek Lenkou Tarabovou. Podle epidemiologa představuje rouška zásadní bariérovou ochranu, nechápe proto, že stala politickým symbolem nesvobody.

Roman Prymula
doporučujeme

Iniciativa Občanská neposlušnost označuje pandemii koronaviru za falešnou a podvodnou. „Mnoho lidí už v dnešní době chápe, že něco není v pořádku. Jestli je důvod to, že byla velice nafouknutá ekonomie a bylo potřeba jí snížit, nebo jestli to je hra globálních miliardářů,“ řekla v pořadu Události, komentáře zakladatelka Lenka Tarabová.

Následně zpochybnila důvěryhodnost zdravotnických statistik. Podle jejích slov už čísla z loňského roku ukazují, že zhruba milion lidí v Česku vykazovalo příznaky nákazy. „Z toho více než 600 lidí bylo hospitalizováno a máme tam zhruba 190 úmrtí,“ konstatovala.

„Já osobně roušku nenosím nikdy, nasadila jsem si jí jenom ze začátku,“ prozradila dále Tarabová, jejíž iniciativa jejich nošení odmítá s tím, že zakrytí nosu a úst může mít i negativní dopady na zdraví.

Přímo ve studiu reagoval na kritiku epidemiolog Roman Prymula. „My toho mnoho nemáme. Máme v podstatě bariérovou ochranu, a to ta rouška naprosto splňuje,“ nechal se slyšet vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

„Nedávno jsem hovořil s pneumology a oni se během letní sezony prakticky nesetkávali s běžnými respiracemi, to znamená chřipce podobnými infekcemi,“ uvedl a připomněl, že roušky ulevily také alergikům tím, že zachytávaly pylové částice.

„Že se rouška začíná stávat jakýmsi politickým symbolem nesvobody, mi připadá úplně nesmyslné. Naprosto identicky bych totiž mohl říci, že v autě nebudu používat bezpečnostní pás, protože tím se svazuji a jsem politicky svázán. Víme, že v části případů může ten pás uškodit, ale v naprosté většině chrání,“ prohlásil bývalý náměstek ministra zdravotnictví.

Tarabová v závěru uvedla, že si načla článek z roku 2009 z doby prasečí chřipky. „Je tam vyjádření několika expertů. Mezi nimi je i pan profesor Prymula, který řekl, že je to absolutní nesmysl, že roušky nebrání šíření jakéhokoliv viru,“ kontrovala.

Tuto situaci ale Prymula také vysvětlil. „V rámci té chřipky, která tady byla, tak bychom museli nakoupit roušky pro celé obyvatelstvo, a to byl ten nesmysl,“ uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Falešný Babiš varuje před deepfake technologiemi, problémem moderní doby

26.01.2021 22:04 Českým internetem se šíří nové tzv. deepfake video. Falešný premiér Andrej Babiš na něm varuje…

V Česku loni do 20. prosince zemřelo meziročně o 13 procent více lidí

26.01.2021 13:01 V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku…

Umělci a firmy se nevědomky staly součástí kampaně na testování. Stát od…

26.01.2021 10:39 Herci a zpěváci z marketingové kampaně pro soukromý projekt antigenního testování pro statisíce…

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama