Nakažený řidič v Praze tři dny řídil taxi. Hygienici dohledali 90 pasažérů

Muž z Prahy, který je prvním případem nákazy novým typem koronaviru v Česku bez vazby na Itálii nebo jinou rizikovou zemi, tři dny i s příznaky nákazy řídil taxi. Hygienici dohledali zhruba 90 jeho pasažérů, postupně je kontaktují. Jeho zdravotní stav nebyl úplně dobrý, sám vyhledal nemocnici, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová uvedla, že vedle řízení taxi také pronajímá byt přes Airbnb a byli u něj ubytováni Němci, od kterých se možná nakazil.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"Pracoval zhruba tři dny s příznaky, pravděpodobně si neuvědomoval, že by mohlo jít o toto onemocnění, když nebyl v Itálii," uvedl ministr. Podle něj muž sám zamířil do pražské Nemocnice Na Františku, odkud pro něj zavolali infekční sanitku, která ho odvezla na Bulovku. "Jeho stav nebyl úplně dobrý, měl zánět dýchacích cest a horečku. Byl mu poskytnutý i kyslík, ale zlepšil se," dodal.

U případů nákazy koronavirem, jako je u pražského taxikáře, jsou hygienici stále schopni mapovat pohyb díky elektronickým záznamům. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Bezpečností rady státu (BRS) to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Muž podle něj pracoval pro aplikací Uber, která umožní kontakty dohledat.

"U takových případů stále jsme schopni mapovat pohyb, protože z elektronických záznamů jsme schopni vytipovat většinu pasažérů, kteří byli v taxíku. To nepochybně proběhne," řekl Prymula. "Společnosti, které organizují různé taxíky, mají evidenci adres, odkud se volá, a telefonních čísel, takže je možné toto dohledat, aniž bychom zneužívali ochranu osobních dat," doplnil.

V návaznosti na první případ komunitní nákazy a situaci v jiných evropských zemích, Bezpečnostní rada státu rozhodla o dalších mimořádných opatřeních

Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru. Přes noc přibyly další dva případy, oba mají vazbu na severní Itálii. Celkem bylo v České republice vyšetřeno 1193 pacientů, informoval dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Interna v Břeclavi má šest nakažených zdravotníků, devět pacientů

04.04.2020 13:41 Na interně Nemocnice Břeclav mají nákazu koronavirem tři lékaři, tři sestry a devět pacientů. ČTK…

U 37 zdravotníků z Prachatické nemocnice se nepotvrdil COVID-19

04.04.2020 11:51 Testy 37 zdravotníků interního oddělení prachatické nemocnice nepotvrdily koronavirus. Všichni se…

Zemřela další nakažená seniorka z domova v Michli, COVID-19 nebyl…

04.04.2020 11:14 V pražské Všeobecné fakultní nemocnici dnes zemřela žena narozená v roce 1928, která se nakazila…

Názory na nošení roušek ve světě se různí, povinné jsou v Česku

04.04.2020 11:07 Prezident Donald Trump oznámil, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy