Psycholožka: Karanténa není samota, buďte v kontaktu s přáteli

Pečovat o svou psychiku v době krizových opatření mohou lidé pomocí on-line komunikace, dostatečným odpočinkem i mluvením s vlastními dětmi. V rozhovoru s ČTK to řekla psycholožka a krizová interventka terapeutického centra Modré dveře v pražské Hostivaři Karolína Honsová. Opatření, která vláda přijala kvůli šíření nákazy novým koronavirem, dopadají na duševní zdraví lidí.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Zákaz hromadných akcí, uzavření škol, restaurací a obchodních center přesto nemusí podle Honsové nutně znamenat izolaci a samotu.

"I doma v karanténě si udržujme kontakt s druhými lidmi, přáteli a rodinou. On-line svět a sociální sítě tak nyní můžeme využít právě k tomu, abychom se neuváděli do izolace, která může náš duševní stav zhoršovat," uvedla Honsová.

V ideálním případě by se lidé při komunikaci v on-line prostředí měli zaměřit na témata, která jsou jim příjemná a nevzbuzují v nich strach. Nepřátelské výpady a kritika udržení psychické pohody nepomáhají. "Je skutečně důležité hledat pozitivní skutečnosti. Lidé se teď vzájemně inspirují, pomáhají si a chrání sebe, aby mohli chránit druhé," konstatovala psycholožka.

Péče o duševní zdraví ale neznamená neustálý pobyt na internetu a nepřetržité sledování sociálních sítí. Lidské psychice pomůže i odpočinek v podobě krátkého spánku po obědě, jóga a další relaxační a meditativní aktivity. "Relaxace není pasivita, ale cílená činnost," doplnila Honsová.

Velký problém vidí psycholožka zejména ve zvýšeném dávkování mediálního obsahu, ať už formou sledování televizních zpravodajských relací, nebo čtení zpráv o vývoji koronavirové nákazy v tisku a na internetu. "Doporučuji vyhýbat se nadměrnému sledování médií, získávejte nové informace po etapách a vyvarujte se nedůvěryhodným zdrojům," radí.

Vhodné je podle psycholožky nastolit si doma takový denní režim, který odděluje sledování médií od aktivit jako rodinné snídaně, cvičení nebo hraní s dětmi. Rodiče, kteří kvůli uzavření škol tráví s dětmi více času, by měli podle Honsové využít možnosti proniknout do jejich světa. "Když se podíváte na video oblíbeného youtubera vašeho dítěte, získáte šanci mu lépe porozumět a mít jeho volný čas více pod kontrolou," uvedla.

Dialog rodičů s dětmi má nejen v období omezení volného pohybu velký význam. Dospělí by měli s potomky mluvit o jejich obavách a ujistit je o jejich bezpečí. "Obavy, úzkosti a strach o své zdraví nejsou známka slabosti, ale přirozený stav mysli, který nám pomáhá přežít," dodala Honsová.

V případě silných úzkostí se mohou nejen dospělí, ale i děti obrátit na některé z pracovišť krizové pomoci. Terapeutické centrum Modré dveře v Praze a Říčanech nabízí ambulantní krizovou pomoc, telefonické a e-mailové konzultace nebo videohovory. Psychologickou podporu pražským klientům nabízí také Krizové centrum RIAPS, Centrum krizové intervence PL Bohnice či specializované linky důvěry.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Nejvyšší americký generál tajně volal Číně. Měl strach, že Trump rozpoutá…

15.09.2021 21:26 Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

Předpověď počasí na měsíc ukazuje příchod podzimu

15.09.2021 06:30 Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí

16.09.2021 12:10 Aktualizováno V řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku dělali majitelé před středeční explozí…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Kellner dostal od Metnara vyznamenání za přínos v boji s pandemií

10.09.2021 17:05 Zesnulý majitel PPF Petr Kellner obdržel za přínos v boji proti covidu-19 resortní vyznamenání…

Byznys si už budeme tvrdě bránit. Umíme vymyslet lepší řešení než úředníci…

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboše Kastnera…

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby, našla se tam nevybuchlá munice

09.09.2021 18:19 Aktualizováno Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy. Evakuuje obyvatele domů…

Související:

Právě se děje

reklama