Rakovina slinivky: Nová šance pro pacienty? Lékaři v Brně nasadili efektivnější léčbu

Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně dnes poprvé v ČR použili efektivnější a šetrnější metodu ozařování nádoru na slinivce za použití referenčních značek. Značky, které zavedli pacientovi s rakovinou hlavy slinivky, umožňují účinnější léčbu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Dosud nebylo možné tuto metodu v Česku používat, protože značky nebyly na českém trhu. Podle Joukalové patří rakovina slinivky k nejzákeřnějším nádorům, ústav ročně léčí desítky lidí s touto diagnózou.

Zákrok provedlo gastroenterologické oddělení ústavu. "Jako první pracoviště v České republice zavedlo pacientovi referenční značky, které mají platinovou konstrukci pro jasnou viditelnost při dalších zobrazovacích vyšetřeních a při ozařování. Díky tomu se dá nádor lépe zaměřit a paprsky ozařování jdou přímo na nádor a neozařují okolní zdravou tkáň," uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Lékaři implantují značky do tkáně pomocí tenké bioptické jehly. Metoda v České republice nebyla dříve dostupná. "Kovové značkovače, kterými se nádory označují, nebyly uvolněné pro náš trh. V zámoří se metoda používá už několik let, ale značky se zaváděly silnější jehlou, která je méně ohebná. Do méně přístupných ložisek v hlavě slinivky břišní bylo zavedení obtížné," řekla Joukalová.

Proto odborníci z Brna použili tenčí jehlu, která je pružnější a ohebná. "Rakovina slinivky břišní je jednou z nejvíce zákeřných, protože většinou pacienti přicházejí pozdě. Nemívají žádné problémy, a jakmile je začnou mít, už je nádor velký. A většinou bývá zhoubný. Ročně řešíme desítky případů," uvedla mluvčí.

Masarykův onkologický ústav za rok navštíví kolem 200.000 lidí a hospitalizuje na 10.000 pacientů. Má přes 250 lůžek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 12:41 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Rath byl dehonestován, řekl soud. Státní zastupitelství se má omluvit za…

06.12.2019 10:46 Krajské státní zastupitelství v Praze (KSZ) se musí veřejně omluvit odsouzenému bývalému hejtmanovi…

V Česku se chytrá obří demonstrace. Zablokuje Prahu, protestující osloví…

06.12.2019 09:18 Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá další mohutnou demonstraci proti Andreji Babišovi.…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 01:00 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama