Rath neuspěl s námitkou podjatosti senátu Nejvyššího soudu, ústavní stížnost zamítnuta

Bývalý hejtman David Rath, odsouzený za korupci kolem zakázek Středočeského kraje, se neúspěšně pokusil zpochybnit nestrannost senátu Nejvyššího soudu (NS), který rozhoduje v první větvi kauzy. Námitku podjatosti Ratha i dalších odsouzených nejprve odmítl NS, následně Rath neuspěl ani s ústavní stížností, zjistila ČTK z justičních databází. Věcně zatím nejvyšší instance o dovoláních v první větvi kauzy nerozhodla.

David Rath
doporučujeme

"Věc je nevyřízena, stále ji rozhoduje stejný senát," uvedl mluvčí NS Petr Tomíček. Jde o dovolání obviněných i nejvyššího státního zástupce v jejich neprospěch.

Rath nechtěl, aby se dovoláními zabývali soudci NS Ivo Kouřil, Jan Engelmann a Vladimír Veselý, kteří dříve spolurozhodovali o stížnosti pro porušení zákona v téže korupční kauze. Prosadili tehdy právní názor, že odposlechy jsou v kauze použitelné, což před tím zpochybnil Vrchní soud v Praze.

Rath už tehdy uváděl, že NS podlehl nátlaku ministerstva spravedlnosti a prezidenta Miloše Zemana, a podvolil se tak politické objednávce. Podobně argumentoval i v poslední námitce podjatosti a ústavní stížnosti, avšak neuspěl.

"NS se dostatečně vypořádal s návrhem stěžovatele a reagoval na jeho námitky, které nyní v ústavní stížnosti opakuje, zjevně nespokojen se způsobem, jak o nich bylo rozhodnuto," stojí v usnesení Ústavního soudu. NS nyní může věcně rozhodnout jak o dovolání Ratha, tak dalších odsouzených a nejvyššího státního zástupce, aniž by se měnilo složení senátu.

Pravomocný verdikt v první větvi korupční kauzy padl loni v červnu, sedm let od Rathova zadržení policií. Odvolací Vrchní soud v Praze uložil někdejšímu politikovi sedm let vězení plus peněžitý trest a zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě.

Soud uznal Ratha vinným z ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. V další části obžaloby jej zprostil. Odsouzeni byli také bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová, její manžel Petr Kott a další podnikatelé, manažeři a stavaři.

V druhé větvi procesu Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně prodloužil trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně největší české stavební firmy Metrostav. Druhou větví se ještě bude zabývat odvolací vrchní soud. Někdejší vlivný politik ČSSD Rath je ve vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama