Renomé EU vzrostlo. Pro vstup by hlasovalo 56 procent Čechů, víc než v květnu

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je to nárůst o devět procent. Hodnota je stejná jako loni v říjnu. Vyplývá to z průzkumu Ústavu empirických studií STEM vypracovaným ve spolupráci s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM, který dnes zástupci institucí představili.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle výzkumného pracovníka EUROPEUM Víta Havelky je opětovný nárůst dán tím, že Evropská unie zareagovala na koronavirovou epidemii a je aktivním hráčem, co se týče jednání o vakcínách i dovážení léků. Průzkumu se zúčastnilo zhruba 1000 respondentů.

Velmi pozitivní a aktivní vztah k EU má podle průzkumu 21 procent lidí. Zhruba 30 procent má vlažný přístup, tedy příliš se EU nezabývají, ale zároveň rozhodně nechtějí z bloku vystoupit. Odpůrců, kteří nemají rádi EU, ale zároveň o ní nemají příliš znalostí, je podle průzkumu 23 procent, skutečně aktivních odpůrců dvě procenta. Jeden z deseti občanů je podle průzkumu k EU kritický, nedůvěřivých je zhruba 16 procent.

Rozdíl je podle průzkumu mezi pocitem evropanství a spokojeností s členstvím v Evropské unii. Zatímco pro první možnost se vyjádřilo 78 procent respondentů (v květnu 69 procent), spokojeno s členstvím v EU bylo v říjnu 52 procent lidí proti 46 procentům v květnu. Podpora eura se u české veřejnosti pohybuje od roku 2011 stále kolem 20 procent. Podle Havelky platí, že pokud klesne podpora čehokoli pod zhruba 25 až 30 procent, stává se z dané věci konsensus a je těžké pro ni získat výraznější podporu.

Přes dvě třetiny respondentů nezpochybňují ekonomický přínos členství v EU. Zároveň ale totožný podíl lidí míní, že peníze z evropských fondů jsou ohrožené korupcí víc než ostatní veřejné zdroje. Rozdělování peněz považuje za neférové 73 procent respondentů.

Více než polovina lidí si myslí, že o penězích vyčleněných na projekty se nerozhoduje primárně v Česku. Jako priority lidé vidí peníze na nezaměstnanost a oživení ekonomiky, dále na dopravu, životní prostředí, zemědělství nebo sociální služby. Překvapivé pro výzkumníky bylo, že lidé, kteří mají velmi pozitivní vztah k EU, často podceňují význam sociálních služeb a na rozdíl od ostatních segmentů společnosti to nevidí za prioritu. Pro lidi kritické k EU pak často není tak důležité životní prostředí, uvedli zástupci institucí.

Více než polovina Čechů by chtěla pokud možno hned řešit klimatickou změnu, 45 procent lidí někdy a pouze zlomek nikdy. Zároveň ale cíle Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal) nejsou lidem vždy známy. Dohodu a zároveň společný postup EU v řešení klimatické změny podpořilo 28 procent respondentů, zhruba třetina sice dohodu podporuje, ale ČR má jít podle ní vlastní cestou. Zhruba každý sedmý Čech považuje v současnosti za zásadní jiné priority, podle podobného podílu nemá dohoda smysl. Asi desetině respondentů je to jedno, nebo nemá na věc názor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, loni klesl na 5,7 procenta

18.01.2021 15:30 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2020 mělo dluhy po splatnosti…

Praha bude rozvíjet systém náramků seniorům pro přivolání pomoci

18.01.2021 13:41 Pražský magistrát bude rozvíjet pro seniory systém speciálních náramků, kterým si v případě…

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

V úterý otevřou papírnictví a obchody se spodním prádlem oblečením pro děti

17.01.2021 18:41 Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama