Restaurace budou kromě hygieniků kontrolovat i policisté

Při kontrolách nočního uzavření restaurací kvůli koronaviru budou hygienici spolupracovat s policií. Nařízení od dnešních 0:00 začalo platit v celých středních Čechách. Podniky musí mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 06:00.

Policie ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Ve Středočeském kraji jsou od pátku čtyři okresy, a to Beroun, Kladno, Kolín a Praha-východ, ve druhém, tedy oranžovém stupni rizika nákazy koronavirem. Zbývající okresy jsou v mírnějším prvním rizikovém stupni. K dnešku je v regionu 1726 lidí s koronavirem, řekla ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Podle ní se kontakty nakažených daří trasovat, ale hygienici už jsou na hranici kapacity, zapojují se pracoviště napříč odbory. "My doufáme, že dostaneme posily třeba z armády," uvedla mluvčí. Dodala, že už se o této formě pomoci jedná. Trasování kontaktů nakaženého člověka trvá dva až tři dny, proto podle Šalamunové hygienici žádají o pomoc i nakažené, aby své kontakty informovali co nejdříve.

Dnes ráno bylo možné se objednat na odběry do kolínské nemocnice na úterní termín, systém pro odběry u kladenské nemocnice nabídl i termín dnes dopoledne. Řada lidí ale objednávací systémy nevyužívá, opakuje se situace, že přicházejí hromadně ráno. U kladenské nemocnice stály ráno desítky lidí. Ve frontách stojí lidé, u kterých se objevily příznaky, i lidé, kteří například potřebují potvrzení o negativním testu kvůli cestování do některých států. V kraji je sedm odběrových míst, vedle toho odběry provádějí i speciálně vybavené sanitky záchranné služby.

Některé nemocnice už kvůli koronaviru zakazují návštěvy. Od soboty není možné navštěvovat pacienty v kolínské nemocnici, výjimkou je dětské oddělení. Ode dneška platí zákaz návštěv také v příbramské nemocnici. Týká se všech lůžkových oddělení s výjimkou paliativního, kde je nutné dodržovat hygienická opatření. Doprovod otce u porodu je stále možný.

"Situace nás velmi mrzí, ale záchyt covid-19 pozitivních lidí se neustále navyšuje. Vir je ohrožující především pro lidi s dalšími obtížemi a přesně takoví leží v naší nemocnici," uvedl ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada. "Jakmile to situace dovolí, budeme režim zmírňovat," dodal.

Podle Šalamunové je na provozovatelích zařízení poskytujících sociální služby, což jsou i domovy pro seniory, zda zákaz návštěv vyhlásí, svůj postup mohou s hygienou konzultovat. Epidemická situace se podle mluvčí v různých částech regionu liší, proto plošná opatření nyní vyhlášená nejsou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkrácení otevírací doby zřejmě způsobí propouštění, za prázdné hospody…

24.09.2020 18:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Hysterie mu výrazně krátí tržby. Majitel pěti pražských restaurací se zaregistrovaným…

Soud označil kauzu Nečasové a BIS za složitou, rozhodne za týden

24.09.2020 17:09 Aktualizováno Pražský vrchní soud dnes nedokázal rozhodnout ohledně Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva…

Průzkum: Češi vnímají jako nejdůležitější data o covidu počty nakažených

24.09.2020 14:51 Za nejdůležitější informace o šíření nemoci covid-19 v Česku lidé považují celkové počty nakažených…

Ombudsman vydal příručku pro sociální pracovníky o diskriminaci

24.09.2020 14:44 Veřejný ochránce práv vydal příručku antidiskriminačního práva pro výuku budoucích sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama