Řidič dostal trest za agresivní jízdu. Rodině v pomalejším autě rozbil okno kuličkou

Středočeský krajský soud dnes udělil devětačtyřicetiletému Miroslavu Štíbrovi za agresivní najíždění na souběžně jedoucí auto a rozbití okna skleněnou kuličkou šestiletý trest vězení. Odsoudil ho za pokus o těžké ublížení na zdraví rodiny, která ve voze jela. Muži zároveň na sedm let zakázal řídit motorová vozidla. Rozsudek není pravomocný. Štíbr, který vinu od počátku odmítá, se na místě odvolal.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je jasné, že za volantem seděl obžalovaný," uvedl předseda senátu Jiří Wažik. Podle odůvodnění verdiktu neměl nejmenší pochybnosti o výpovědích rodiny, která v zasaženém autě seděla. Muž, žena i dva nezletilí synové Štíbra při rekognici poznali. Obžalovanému zámečníkovi podle něj nepomohl ani zvolený způsob obžaloby. Štíbr se nesnažil podpořit své prvotní tvrzení o tom, že auto v době incidentu neřídil, ale snažil se prokázat, že kuličkou nelze rozbít okno u auta.

"Obžalovaný nebyl schopný udržet své emoce," uvedl dále Wažik. Muž v roce 2009 hodil cihlu po policejním autě a v roce 2015 napadl řidiče dodávky a postříkal mu sedadlo spolujezdce benzínem. Tyto skutky sice již nemohly posloužit jako přitěžující okolnosti v současné kauze, svědčí však podle soudce o jeho postoji k obecným normám.

Štíbr podle obžaloby v srpnu 2018 na silnici z Prahy do Příbrami najížděl na volkswagen, ve kterém jela rodina se dvěma malými syny. Podle žalobce si vynucoval uvolnění levého jízdního pruhu, i když podle svědků byl velmi hustý provoz a oba pruhy byly plné.

Když Štíbrovi řidič volkswagenu neuhnul, ve zhruba 90kilometrové rychlosti ho zprava podjel a aby se pomstil za neuvolnění levého pruhu, hodil podle žalobce do spolujezdcova okna volkswagenu skleněnou, více než dva centimetry širokou kuličku. Rozbil přitom okno a sklo pořezalo ženu na sedadle spolujezdce i jejího šestiletého syna, který seděl za ní.

Muž má podle dnešního verdiktu také uhradit rodině 300.000 korun jako náhradu za způsobenou újmu. Chlapec, kterého kulička zasáhla, trpěl po nějakou dobu posttraumatickou stresovou poruchou. Žena u soudu uvedla, že od incidentu odmítá řídit, děti se v autě bojí. "Prostě ten život se změnil k horšímu," prohlásila.

Štíbr i dnes trval na nevině. "Od počátku jsem říkal, že jsem to auto neřídil," řekl ve svém závěrečném proslovu. Rodina si podle něj našla jeho fotky a podle toho ho označila za viníka. Jeho právníci pak zejména zkritizovali znalecký posudek a poukázali na vyšetřovací pokus, ve kterém se skleněnou kuličkou nepodařilo sklo vozidla prorazit. Soudce mu však neuvěřil a za jedinou polehčující okolnost pro muže označil to, že hodil pouze kuličkou a ne třeba cihlou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama