Řidič si odpyká 15 let. Vjel do podchodu, dle soudu pokus o několikanásobnou vraždu

Za několikanásobný pokus o vraždu si sedmatřicetiletý Roman Šupa definitivně odpyká ve vězení 15 let. Trest uložený zlínským soudem mu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Do vězení muž půjde za svou riskantní jízdu v Uherském Hradišti, při které se pod vlivem drog snažil ujet policistům. Vjel přitom do podchodu pro pěší, kde se nacházeli čtyři lidé včetně dvouletého dítěte a jednoho muže přejel. Pozdější najíždění na policisty však odvolací soud překvalifikoval z pokusu o vraždu na násilí proti úřední osobě spáchaného se zbraní.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

V případě jeho jízdy v úzkém podchodu pro pěší, kde se nacházeli lidé, šlo podle vrchního soudu o pokus o vraždu spáchané na dvou a více osobách s rozmyslem. "V druhém případě jsme vyhověli obhajobě obžalovaného v tom směru, že zasahující policisty nechtěl usmrtit. Jeho jednání jsme posoudili oproti soudu prvního stupně, který jej vyhodnotil jako pokus vraždy, rozdílně a to jako násilí proti úřední osobě spáchaného se zbraní," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik.

Trest i přes mírnější kvalifikaci však zůstal stejný. "I přes určité zmírnění právní kvalifikace považujeme tento trest za přiměřený," doplnil mluvčí soudu. Za pokus o vraždu na více osobách muži původně hrozilo 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

Případ se stal předloni v červenci. Šupa podle obžaloby během jízdy po Uherském Hradišti ujížděl policejní hlídce až stokilometrovou rychlostí po městě. Skončil však ve slepé ulici ústící do úzkého podchodu pro pěší. Vjel do něj, v té době se v něm však nacházeli čtyři lidé včetně dvouleté holčičky. Zachytil přitom čtyřiaosmdesátiletého seniora s kolem a při couvání ho dvakrát přejel. Další dvěma ženám, z nich jedna měla v náručí batole, se podařilo z podchodu utéct. Senior utrpěl zlomeniny žeber a poranění hlavy, léčil se dva měsíce. Na místě zůstal zničený kočárek.

Odsouzen byl i za najetí na policisty, kteří ho během pátrání zaregistrovali později při jízdě mezi Hlukem a Ostrožskou Lhotou. Těm se na poslední chvíli podařilo uskočit. Šupa se hájil tím, že nešlo o velkou rychlost a policisté měli prostor. Ve vozidle měl navíc varnu, souzen je proto také za výrobu a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu. Policistům se ho podařilo zadržet až po několika výstřelech a použití dalších donucovacích prostředků.

Proti původnímu rozsudku se odvolal žalobce, který žádal vyšší trest, ale i obžalovaný. Šupa se hájil tím, že v podchodu nikomu nechtěl ublížit. Již dříve uvedl, že zákazu vjezdu si před podchodem nevšiml a uvnitř žádné lidi neviděl. Soud mu však neuvěřil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy