Rittigův advokát David Michal čelí obžalobě, může dostat až 10 let vězení

Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo dva lidi z krácení daní při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách. Na webu to dnes uvedl dozorující žalobce Adam Borgula. Podle dřívějších informací se stíhání týká advokáta Davida Michala a podnikatele Ferdinanda Überalla. Michal figuruje v několika kauzách společně s lobbistou Ivem Rittigem.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Oběma mužům hrozí v případě prokázání viny pět až deset let vězení. Obžalobou se bude zabývat pražský městský soud.

Dvojici obvinili kriminalisté loni v lednu. Borgula tehdy uvedl, že muži nepodali za kyperskou společnost daňové přiznání a neuhradili daň, ačkoliv nastalo zdanitelné plnění. Podle vyšetřovatelů tak způsobili škodu přes 38 milionů korun. Detektivové při vyšetřování podle médií vycházeli mimo jiné z policejních odposlechů v advokátní kanceláři MSB Legal, v níž Michal působí.

Server iROZHLAS.cz v minulosti napsal, že prodej nemovitostí v Hodkovičkách se uskutečnil v polovině roku 2015. Pozemky vlastnila firma Randwick Trade, která měla sídlo v Česku a majitele na Kypru. Dříve nemovitosti ovládala další kyperská firma Certonia. Tu podle serveru zastupovali lidé kolem MSB Legal.

Michal i Überall jsou společně s lobbistou Rittigem obžalovaní i v kauze jízdenek pro dopravní podnik, v níž soud letos v květnu nepravomocně osvobodil všechny obviněné. Michal a Rittig čelí obžalobě také za to, že jim někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová) vyzradila utajovanou zprávu BIS. Advokát byl stíhaný rovněž v případu vytunelování petrochemické firmy Oleo Chemical, kde byl pravomocně zproštěn viny. Státní zástupce však podal dovolání v jeho neprospěch.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči v Liberci likvidují požár spalovny, museli se probourat do "bunkru"

19.09.2019 17:47 Aktualizováno V Liberci hasiči z 11 jednotek dnes celý den likvidovali požár odpadu ve spalovně Termizo, která…

Zákeřný lymfom: Rakovina mízních uzlin začíná nenápadně, každý den…

19.09.2019 17:40 Aktualizováno Nádorem mízních uzlin neboli lymfomem onemocní v ČR každý den pět pacientů, ročně je to asi 1800.…

Šabatová je zděšena. Co se děje v domovech důchodců?

19.09.2019 12:40 Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery.…

Bývalý estébák dle žaloby šikanoval disidentky, soud ho osvobodil

19.09.2019 12:34 Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby bývalého příslušníka komunistické Státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama