Riziko šíření covidu-19 je podle sociologa vyšší, lidé obnovili kontakty

Češi podle průzkumu sociologa Daniela Prokopa v posledních dvou týdnech obnovili kontakty ve stejném počtu jako před epidemií nového typu koronaviru. Varuje před tím, že kvůli tomu se může od jednoho nakaženého nemoc šířit mezi víc lidí. Zohlednit by se to podle Prokopa mělo i při posuzování současné situace na Karvinsku, řekl dnes na semináři ve Sněmovně. Jeho výzkumná organizace PAQ Research sleduje 2500 respondentů pravidelně od poloviny března.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mimo jiné se zajímá také o to, jakým aktivitám se lidé věnují nebo s kolika lidmi se v uplynulém týdnu potkali. "Před krizí se lidé v průměru za týden delší dobu stýkali s 19 lidmi za týden. Poslední dva týdny v červnu s kontakty vrátily na předkrizovou dobu," uvedl. V době epidemie sociologové zaznamenali pokles o zhruba čtyři až šest lidí týdně, zhruba polovina lidí se ale omezila jen na svou rodinu a domácnost. V posledních dvou týdnech se lidé vrátili podle průzkumu k 18 kontaktům. "Až teď přichází maximální riziko, že se mohou lokální ohniska šířit mezi velké množství lidí, protože je více interakcí," dodal. Nákaza tak podle něj může putovat i mezi regiony.

Na takové případy v pondělí upozornilo na tiskové konferenci i ministerstvo zdravotnictví. Například firma pořádala večírek pro zaměstnance s účastí zhruba 50 lidí, přijeli z celé země. Nakazili se tam lidé z několika krajů.

Prokop připomněl, že německý okres Gütersloh, kde se na jatkách nakazilo přes 1500 zaměstnanců, byl v karanténě, zatímco Karvinsko s nakaženými převážně v dolech OKD uzavřeno nebylo. Od začátku epidemie v březnu tam bylo nakažených 1528 lidí.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale krajská hygienická stanice v Moravskoslezském kraji čte data o vývoji epidemie správně. "Chtěl bych poděkovat, že čtou data tak, jak mají. A nedochází k uzavírání věcí a omezování lidských svobod," řekl Dušek. Podle něj je situace specifická tím, že většina nakažených nemá žádné příznaky nebo stůňou velmi mírně. Počty hospitalizací kvůli covidu-19 v regionu jsou minimální.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich v zakázce. Škoda jde do…

04.08.2020 17:00 Aktualizováno Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine.…

Recidivista podal dovolání. Trest 22 let za střelbu na Benešovsku…

04.08.2020 15:26 Rozsudek nad Jiřím Hypšou, který si má za vraždu v Jankově na Benešovsku odpykat 22 let ve vězení,…

Kauza Vidkun: Podnikatel Kyselý opět nepřišel k soudu, policii popřel…

04.08.2020 14:32 Vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý popřel, že by zasahoval do trestních řízení, jak uvádí…

Na Břeclavsku zavřeli školku, jedno z dětí má covid-19

04.08.2020 13:49 Aktualizováno Ve školce v Jevišovce na Břeclavsku mělo jedno z dětí pozitivní test na covid-19, školka je proto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama