Romové se sjeli do Olomouce na tradiční pouť, kvůli koronaviru byla letos skromná

Zhruba 130 Romů se dnes sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá olomoucká charita, má dlouholetou tradici. Letos věřící Romové vyrazili na pouť podvaadvacáté. Návštěvnost byla ve srovnání s minulými lety výrazně nižší, ovlivnila ji opatření proti šíření koronaviru, řekla ČTK za pořadatele Richenza Buková.

"Bylo to skromnější. Ze začátku jsme byli skoro vyděšení, jestli vůbec někdo dorazí, bylo deset hodin a kromě nás tu nikdo nebyl. Ale chvíli po desáté přijelo zhruba 60 lidí z Ostravy a po mši svaté kolem 70 lidí z Přerova," uvedla Buková.

Letošní pouť se konala v katedrále svatého Václava a v přilehlých parkánových zahradách. Její součástí byla dopolední mše, po společném obědě následovala přednáška nebo soutěže pro děti. O hudební doprovod se po celý den staral Triangl Band a kapela z ostravského střediska salesiánů Dona Boska. "Vše proběhlo v klidu, v přátelském duchu, radostně," řekla Buková.

Původně organizátoři očekávali účast až 250 poutníků. Kvůli opatřením souvisejícím s pandemií však tentokráte nedorazila řada obvyklých účastníků, mimo jiné slovenští Romové. "Měli jsme tu mít ze Slovenska i kapelu GPS, která účast odvolala ještě před zpřísněním pravidel. Věděli, že kdyby odcestovali do Čech, tak by její členové museli do karantény. Navíc, jak říkal jejich frontman, všichni mají doma malé děti a bojí se vycestovat. Postupně to odvolali i kněz a komunita od Prešova," doplnila Buková.

Za minulých ročníků byla pouť Romů přímo v Olomouci dvakrát, a to v letech 2007 a 2019. Všechny ostatní ročníky se uskutečnily na Svatém Kopečku u Olomouce. Ve městě se nyní pouť koná kvůli rekonstrukci vnitřních prostor baziliky i ambitů, kde vždy býval doprovodný kulturní program. Letošní duchovní pouť nesla romský název Jekhetane, což znamená společně.

"Charita spolu s církví cítí vůči Romům velký dluh, protože při zvěstování evangelia se často zapomíná na jejich potřeby a specifika. A i když si my jako Charita nevíme v pastoraci Romů s ledasčím rady, chceme se o to alespoň pokusit," uvedl ředitel olomoucké charity Petr Prinz.

Charita romskou pouť pořádá od roku 1998, v předchozích ročnících na ni dorazilo i 600 lidí. Pořadatelé chtějí poutí umožnit Romům sdílet společně vlastní tradiční hodnoty, prezentovat svoji kulturu a přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností.

Související

Více souvisejících

Romové olomouc život

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 30 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy