Rozbila novorozenci lebku? Soudní znalci tápou v kauze 32leté matky

V případu smrti novorozeného dítěte v Plzni žádá krajský soud další posudky. Z vraždy nechtěného, doma porozeného chlapce se zpovídá jeho dvaatřicetiletá matka. Vinu ale odmítá. Posudky soudních znalců, které měl dosud soud k dispozici, jednoznačně neurčily, jak přesně vznikla devastující poranění hlavy, jimž dítě nalezené 23. července 2017 v plzeňském babyboxu o den později v nemocnici podlehlo, a kdo je způsobil. Soud proto zadá vypracování ústavního revizního znaleckého posudku ze soudního lékařství a z porodnictví a gynekologie, řekl dnes předseda senátu Tomáš Bouček. Jednání odročil na neurčito.

Soud, ilustrační foto

Matku dítěte soud poslal do vězení na 17 let za vraždu a potvrdil to i vrchní soud. Nejvyšší soud ale rozsudky zrušil a věc vrátil do Plzně. Výhrady měl mimo jiné k výslechu autora posudku z gynekologie. Protože ale už není soudním znalcem, musel krajský soud loni zadat nový posudek jinému znalci. K případu se dnes vrátil po půlroční pauze.

Posudek zhotovil dlouholetý ředitel pražského Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí Jaroslav Feyereisl. Dnes vypověděl, že poranění lebky novorozence mohla teoreticky vzniknout při průchodu děcka porodními cestami a při jeho následném pádu na zem, ale ne tak závažná a ne v takovém rozsahu. Nemohla tak například vzniknout zjištěná zlomenina spodiny lebeční kosti. Připustil i pravděpodobnou agresi vůči dítěti.

Obžalovaná řekla, že porodila dítě sama bez pomoci v podřepu v koupelně a že po porodu vypadlo na župan položený na podlaze. Dítě nijak neošetřila, nepodvázala mu pupečník, a když ji vyrušila její matka, řekla jí, ať ho odveze do babyboxu.

Pitva zjistila četné zlomeniny lebky, otok mozku a krvácení do mozku. Feyereisl nevyloučil, že například při překotném porodu, což byl zřejmě i žalovaný případ, může dítě výjimečně utrpět i zlomeniny lebky. Taková zranění se ale většinou objevují spíš při porodech, kdy musí lékaři použít k vyjmutí plodu kleště nebo vakuum. Feyereisl nechtěl hodnotit, zda žena může po porodu jednat v rozrušení agresivně vůči dítěti. "Za 40 let praxe jsem se s ničím takovým nesetkal," řekl.

Soud znovu vyslechl i soudní znalce - patology, kteří provedli pitvu. Stojí si za tím, že devastující poranění hlavičky způsobila velká drtivá síla. Patolog Hynek Řehulka sice připustil, že při porodu se výjimečně může objevit zlomenina v měkké a pružné lebce děcka, která je přizpůsobena porodu.

Podle něj je to ale v drtivé většině při použití kleští a dalších nástrojů, případně je to jen vmáčknutí lebky či čistá jednoduchá zlomenina. Mrtvý novorozenec měl ale rozsáhlá mnohočetná poranění. Podle patologů je nemohl způsobit porod ani pád dítěte po porodu na zem, ale drtivá síla a stisknutí hlavičky mezi dva předměty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 11:47 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje