Britové se od nás učí! Zaorálek pěl chválu na vládu a písničkář se obul do prezidenta

Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové nebylo opět nic jiného než koronavirus a jeho dopady na naše životy. Tentokrát se řešila kultura. Umělci a herci se ze dne na den ocitli nejen bez práce a příjmů, ale i vidiny, kdy se zase vrátí do svého normálního života. Jsou jejich zájmy hájeny dostatečně? S jakými akcemi můžeme brzy počítat?

Tyto palčivé otázky se snažili zodpovědět byli Lubomír Zaorálek, ministr kultury (ČSSD), Ondřej Kepka, prezident Herecké asociace, Rastislav Maďar, epidemiolog a koordinátor Pracovní skupiny pro řízené uvolnění karantény Ministerstva zdravotnictví, Igor Chmela, spolumajitel Divadla Verze a herec, Roman Bělor, ředitel festivalu Pražské jaro a Ziggy Horváth, hudebník a písničkář ze Spytihněvi. 

Moderátorka Jílková vyzvala herce Chmelu, proč vidí současnou situaci tak pesimisticky. Ten sice na jednu stranu uvítal rozvolňování vládních restrikcí pro kulturní, společenské a jiné akce do 100 lidí, ale nicméně konstatoval, že to jemu jako majiteli soukromého divadla nijak nepomůže. Ministr Zaorálek na to reagoval konstatováním, že se celý svět dostal do nepředvídatelné situace, se kterou dosud nikdo nepočítal. Resort kultury navíc zajistil podporu kultuře ve výši 1,07 miliardy korun.

Chmela nicméně oponoval, že ta se týkají pouze neziskového sektoru, nikoliv například představení a muzikálů komerčního charakteru. Podle Zaorálka ale tato divadla spadají do jiného typu státní podpory, jelikož jsou zisková. Zaorálek se posléze hodně opíral o rady epidemiologů. Řekl, že limit 100 lidí je první krok. "Britská vláda se od nás dokonce učí, jak uvolňovat restrikce. Psal to Guardian," pochlubil se ministr kultury. Chmela si nicméně i dále stěžoval na vládní zmatky. "Chápu, že jsme konfrontováni s něčím, co neznáme, ale já si přeci nemohu vzít od vlády půjčku půl milionu korun, když nevím, zda budu moct v září hrát," vysvětlil.

Maďar na to odpověděl, že jsme dříve nevěděli, jak se bude situace dál vyvíjet. Vzhledem k tomu, že je příznivá, jsme si mohli dovolit uvolňovat rychleji. "Před Velikonocemi bych si vůbec netroufl pomýšlet na otevírání společenských a kulturních akcí 11. května," řekl. "Ale proč zrovna 100? Proč ne 110?!," ptala se Jílková. "V čem je situace v ČR nebezpečnější než v Berlíně, kde jsou povoleny aktivity do 1000 lidí do 31. srpna, a pak i do 5000," citovala dotaz z řad zástupců veřejnosti, kteří kvůli karanténě nemohli být ve studiu.

Unikl nebo neunikl koronavirus z laboratoře? Měl se jím léčit HIV?

Horváth poukázal na to, že by lidé rádi znali nějaký pomyslný algoritumus, který jim vláda zatím neposkytla. Maďar zdůraznil, že uvolnění, které se prosadilo, bylo tak revoluční, že se mu divil i premiér Andrej Babiš. "Snažíme se ale jít tak, abychom nemuseli brzdit. Němci podle mě budou muset," zdůraznil. Následovala slovní přestřelka mezi diskutujícími ohledně původních plánů řídit se Čínou, která koronavirus údajně zvládla. "USA a Čína spolupracují ve výzkumu! Psal o tom Financial Times," řekl Zaorálek. "No, ale já jsem zase četla, že jsou v USA i Austrálii obavy, zda neunikl koronavirus z laboratoře, protože se jím měl léčit HIV. Do Číny americké vědce nepouštějí!," skočila mu do řeči Jílková.

Maďar vyloučil, že by se mohlo jednat o umělý vir. "Někteří světoví odborníci ale tvrdí opak," řekla Jílková. Bělor byl stejného názoru jako Chvála, že 100 lidí nic neřeší, zvlášť když od tohoto čísla odečteme herce. "Učinkující se ale nepočítají do toho limitu," vysvětlil mu Maďar. Ke slovu se po delší době dostal i Kepka, kterému začala Jílková interpretovat dotazy občanů. "Umělci se chlubí, kolik dostanou peněz za jeden natáčecí den. To u nás, důchodců, je měsíční plat. Mají málo na kontech, když se nestydí žádat o kompenzace ušlých zisků. A což teprve řemeslníci, malíři a lidé na stavbách?!," citovala. 

Houslistka v supermarketu

Kepka jí dal zapravdu, že se s takovými názory setkal, a že je to důsledek špatné informovanosti z různých lifestylových časopisů věnujících se pouze lidem na pomyslném vrcholu s mimořádným talentem i štěstím. Spousta pracujících v kultuře má ale skutečně velmi nízký příjem, často i podprůměrný. "To, co my děláme, je normální práce. Žádná hobby! Musíte k tomu mít předpoklady a studovat. Nikoliv si jen tak říct, že já budu hrát na piano. Společnost nás ale tlačí k rekvalifikacím," postěžoval si. "Ano, je znám případ houslistky, která teď pracuje v supermarketu," dala mu za pravdu Jílková. 

"Od 12. března mám příjem nula, a to jsem ještě nedávno musel platit sociální a zdravotní. 25 tisíc od státu mi nepomohlo, protože mi to nezaplatilo mojí manažerskou práci, kdy jsem například se školami vyjednal několik koncertů. Ty se zavřely, a až se otevřou, tak asi to poslední, co je napadne, je poslat děti na nějaký koncert," řekl Horváth. Zaorálek slíbil další a další podporu, hlavně během léta, kdy se, jak už je potvrzeno, zrušily velké festivaly.

"Sice zachráníte pár seniorů, ale za cenu zničení spousty lidí, které přivede na ekonomické dno. Opravdu to stojí za to?! Pokud jde o úmrtnost, tak ta u nás bez Covid-19 čítá v průměru 300 lidí. Smrtnost podle studie USA, jižní Kalifornie, je na Covid-19 0,18 % infikovaných. Německá uvádí 0,37 % a nizozemská 0,63 %," citovala Jílková další dotaz ze strany veřejnosti, byť tvrdě řečený. Maďar řekl, že Covid-19 může být nebezpečný i pro mladší ročníky, trpí-li nějakou chronickou nemocí. Virus je sice výrazně méně smrtný než SARS nebo MERS, ale zato se jím dokáže nakazit velké množství lidí. Je agresivní a pacient je infekční už v inkubační době a může ho nekontrolovaně šířit.

Horváth ještě v závěru diskuze poprosil Zaorálka, aby se jako vedoucí resortu kultury, postavil za herce, které nedávno urazil prezident Zeman, když je vyzval, aby udělali něco pořádného, a šli rozveselit seniory v domovech důchodců. Návštěvy v nich jsou přitom zakázané i pro nejbližší rodinu. Tím podle něj u nich podpořil předsudky vůči této branži. Připomněl mu, že například zlínské divadlo začalo jako první šít roušky, a suplovat průšvih vlády, která nezajistila zdravotní materiál, a která na reagovala na zprávu BIS o jejich skupování ze strany Číny. 

Zaorálek řekl, že kulturu potřebujeme, protože v nás boří předsudky, a dodává nám lidství. Aktivitu herců v podobě šití roušek ocenil a slíbil, že prezidenta Zemana vyrozumí o vzájemné názorové neshodě, a že bude také víc komunikovat s regiony. Někteří hejtmani škrtají a upírají kultuře dotace. Maďar ještě slíbil, že se roušek zbavíme snad už v červnu. Musíme vytrvat, i když to některým způsobuje zdravotní potíže. Co se týče herců, tak ty budou povinně testováni na Covid-19 pouze, pokud budou přicházet do styku s více lidmi ze všech koutů republiky. Snad se časem stanou díky mezinárodní spolupráci levnějšími a dostupnějšími, zejména kvůli cestování. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž budou dopady koronaviru na školství.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Lubomír Zaorálek kultura Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy