Ruská menšina v Česku se zapojila do pomoci proti koronaviru

Do dobrovolné pomoci v boji proti epidemii koronaviru se zapojila i ruskojazyčná menšina v Česku. Její zástupci šijí a zdarma rozdávají roušky, nabízejí pomoc při nákupech a zapojili se i do rozdávání potravin lidem, kteří jsou v nouzi. ČTK to sdělili zástupci ruské komunity.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ruské ženy se zapojily do výroby roušek pro portál damerousky.cz, který nabízí roušky například pro zdravotníky nebo pro domovy seniorů. "Dostaly jsme od ruských spoluobčanů spoustu látky, ze které roušky šijeme. Rozdáváme je samozřejmě zdarma," uvedla Anastasija Iljkovová.

Organizace Ostravský ruský dům zajišťuje nákupy či rozvoz léků pro více než dvě desítky starých lidí nebo lidí v nouzi. Spolupracuje také s dobrovolníky ze skupiny Ostrava šije roušky, jejímž dobrovolníkům zástupci Ostravského ruského domu nabídli ruské speciality.

Rusové žijící v Praze se podíleli na vzniku facebookové skupiny Karanténa, která nabízí pomoc při přepravě potravin nebo s venčením psů. Skupina také vybírá nebo vyrábí potraviny, které rozdává lidem v nouzi. "Část těchto produktů dodáváme starším lidem a ženám s dětmi, další část pak dáváme lidem, kteří přišli o práci," uvedla Darija Rojterová.

Podle informací Českého statistického úřadu žilo v Česku ke konci roku 2019 zhruba 38.000 ruských občanů, jejich počet za posledních pět let vzrostl zhruba o 4000. Rusové tvoří po Ukrajincích, Slovácích a Vietnamcích čtvrtou nejpočetnější národnostní menšinu v Česku.

Loading...
Vstupte do diskuze (65)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie našla pohřešovaného kojence na Mělnicku mrtvého

31.05.2020 00:59 Aktualizováno Policie dnes nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v…

Ohnisko koronaviru na Dole Darkov: Nákaza se stále šíří, už 343 případů

30.05.2020 19:36 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov těžební společnosti OKD krajští…

Piknik na hranici u Soví brány: Češi a Němci "stolovali" na vlajkách EU

30.05.2020 17:07 Velký piknik na hranici v Labských pískovcích na Děčínsku dnes odpoledne uspořádali přátelé,…

Pátrání po čtyřměsíčním chlapci: Nasazen dron, na místě je poříční policie

30.05.2020 16:40 Aktualizováno Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se pohřešuje od pátečního večera v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy