Rusko se opět snaží o jednostranný výklad dějin? Čeští historici se zlobí

Rusko se pokouší jednostranně vykládat historii podobně, jako činil v minulosti Sovětský svaz. Vyplývá to z odpovědí českých historiků, které oslovila ČTK v souvislosti s polsko-ruským sporem o výklad některých dějinných epizod spojených s druhou světovou válkou. Tento trend v Rusku odborníci vidí i ve vztahu k České republice.

Sovětský svaz

Mezi Polskem a Ruskem se v poslední době vyhrotil spor o roli obou zemí na počátku druhé světové války. Polsko, stejně jako Evropský parlament, poukazuje na sovětsko-německou dohodu ze srpna 1939, známou jako pakt Ribbentrop-Molotov. Tvrdí, že druhá světová válka vypukla v důsledku této smlouvy. Ruský prezident Vladimir Putin naopak uvedl, že se na počátku války podílelo Polsko, a to svými územními požadavky vůči Československu.

Podle historika Vojenského historického ústavu Jiřího Plachého je spoluvina SSSR na rozpoutání druhé světové války jednoznačná. Pakt Molotov-Ribbentrop podle něj nebyl pouhou "dohodou o neútočení", jak tvrdí Putin.

"Tajné dodatky rozdělující sféry vlivu na úkor suverénních zemí z něj činí plnohodnotnou spojeneckou smlouvu mezi nacistickým a komunistickým státem, která byla vojensky naplněna napadením Polska a Finska, okupací a anexí Litvy, Lotyšska a Estonska a účastí na dělení Rumunska," poznamenal. Srovnávat postoj Polska vůči Československu s rolí SSSR v polsko-německé válce považuje za zavádějící. "V září 1938 Poláci lavírovali a své požadavky předložili Praze až 30. září odpoledne, tedy několik hodin po tom, co československá vláda přijala mnichovskou dohodu, v níž se psalo o tom, že mají být uspokojeny také požadavky polské a maďarské menšiny v ČSR," uvedl.

Plachý dodal, že výklad dějin v Rusku je nyní v mnohém konzervativnější, než během Gorbačovovy "perestrojky". Velmi nebezpečně začíná připomínat přístup v době kultu Josifa Vissarionoviče Stalina, dodal.

Podobný názor na současný postoj Ruska má historik Historického ústavu Akademie věd Jaroslav Šebek. Současná otázka rusko-polského sporu podle něj souvisí s dlouhodobější snahou Ruska reinterpretovat minulost především minulého století. "Jakoby se začaly po 30 letech od pádu komunismu znovu vracet pohledy, které jsme znali z doby sovětské éry," podotkl. Rusko se podle něj snaží ospravedlnit roli Stalina při uzavření paktu s Německem. ČTK řekl, že se to ale netýká jen událostí z doby počátku druhé světové války.

"Vidíme to nakonec i v samotné České republice, kdy Rusko reaguje velice podrážděně na zmínku, která mu nevyhovuje o dějinách," poukázal například na diskuse kolem pražského pomníku sovětského maršála Ivana Koněva nebo role vlasovců při osvobození Prahy. Zároveň upozornil, že i v samotné ČR se mnohá témata, která patří do historie, stávají politikem.

Historik Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea považuje obě tvrzení o vině Polska a SSSR za zjednodušující. "Obě ale mají částečné opodstatnění," uvedl. Územní nároky Polska, stejně jako například Maďarska, podle něj přispěly k eskalaci napětí ve střední Evropě, z níž těžili nacisté. "Na druhou stranu pakt Molotov-Ribbentrop nesporně přispěl k otevření cesty pro dlouhodoběji plánovanou expanzivní politiku jak Německa, tak SSSR," dodal. Zároveň poznamenal, že politické apely proti "falšování historie" vnímá jako bezúčelné. "Přímé zásahy politiků do interpretace dějin byly vždy spíše kontraproduktivní," sdělil ČTK.

Podle historika Jaromíra Mrňky z Ústavu pro studium totalitních režimů se Putinovo Rusko snaží prosazovat v mezinárodní politice svůj jednostranný výklad událostí. I on to nepovažuje pouze za otázku sporu s Polskem, ale i s Českou republikou v případě okupace v roce 1968 nebo osvobození Prahy v roce 1945. Je podle něj přirozené, že se dotčené státy snaží hájit "svoji vlastní politiku paměti v souladu s jakýmsi národním historickým vědomím". "Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že historie na rozdíl od politiky většinou nezná jednoduchá vysvětlení, která by mohla být nadiktována či někde odhlasována," dodal.

Za jednoznačného viníka druhé světové války označil mocnosti Osy v čele s Německem. "Příčin vypuknutí války bylo nesčetně a některé bychom mohli sledovat hluboko do minulosti," poznamenal. Považuje za ně pakt Molotov-Ribbentrop, ale i mnichovskou dohodu či politiku tzv. appesementu.

"Sovětský svaz události před rokem 1941 překryl příběhem tzv. velké vlastenecké války, k čemuž využil svoji pozici jedné z hlavních spojeneckých mocností a konečných vítězů druhé světové války," poznamenal. Rusko podle něj na tento výklad dějin do značné míry navazuje a snaží se umenšovat podíl SSSR na vzestupu nacistického Německa či na počátku války.

Mrňka dodal, že ani současná polská politika paměti není objektivní. "Neboť v ní dochází k dlouhodobému snižování významu tamějšího dobového antisemitismu a z něj vyplývající účasti některých Poláků na holokaustu," uvedl. Česká paměť zase podle něj podobně například potlačuje spoluzodpovědnost na vyvraždění českých a moravských Romů.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Další ruské hrozby? Chtít trestat jadernou mocnost ohrožuje existenci…

06.07.2022 17:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval svět před snahou postavit Rusko před tribunál…

Ropovod CPC musí podle nařízení ruského soudu pozastavit činnost

06.07.2022 11:44 Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit…

ČOI provedla v Karlových Varech 30 kontrol, zjistila pochybení u poloviny…

06.07.2022 20:51 Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového…

V Kralupech nad Vltavou hasiči v noci pokračovali v likvidaci rozsáhlého…

06.07.2022 13:26 V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku hasiči v noci na dnešek pokračovali v likvidaci rozsáhlého…

Víza dočasné ochrany vydalo Česko v úterý 51 uprchlíkům z Ukrajiny

06.07.2022 09:56 Víza dočasné ochrany vydalo Česko v úterý, kdy byl státní svátek, 51 uprchlíkům z Ukrajiny. Před…

V Kralupech nad Vltavou hoří, byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

06.07.2022 07:50 Aktualizováno V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku hasiči v noci na dnešek pokračovali v likvidaci rozsáhlého…

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom…

06.07.2022 03:40 Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži…

V Česku už získalo víza 386.759 běženců z Ukrajiny

04.07.2022 09:38 V neděli Česko vydalo uprchlíkům 25 víz dočasné ochrany, o 139 méně než před týdnem. Od začátku…

Hasiči po dvou dnech dohasili požár haly v Zápech u Prahy

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza v Česku 386.734 běženců

03.07.2022 09:39 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

Graubner se stal pražským arcibiskupem, úřad převzal od Duky

02.07.2022 13:09 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku víza 386.663 běženců

02.07.2022 10:13 Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny, bylo jich o 12 méně než před…

Související:

Právě se děje

reklama