Rusko zveřejnilo odtajněné dokumenty k Pražské operaci

Ruské ministerstvo obrany u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války zveřejnilo odtajněné dokumenty spojené s tzv. Pražskou operací. Na twitteru to dnes oznámila ruská ambasáda v Praze.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Rusko zveřejnilo odtajněné dokumenty k Pražské operaci
doporučujeme

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo asi pět desítek stran dokumentů, které se vztahují k počátku operace, ukončení bojů i k dalšímu květnovému vývoji. Naskenované materiály jsou v ruštině a jsou psány azbukou.

Boje s německými vojsky se podle dokumentů odehrávaly celý den poté, co 9. května ráno vstoupily do Prahy první sovětské jednotky. "Vojska (Ukrajinského) frontu 9. května 1945 pokračovala v ofenzivě, zlomila odpor jednotlivých úseků nepřítele a díky rychlému postupu ovládla hlavní město Československa - Prahu," píše se ve zprávě určené generálnímu štábu Rudé armády v noci na 10. května. "Během operace od 5. do 10. května bylo zajato 25.000 nepřátelských vojáků. Ztráty činily 73 zabitých a 409 zraněných," uvádí materiál.

Z dokumentů rovněž vyplývá, že velení části Rudé armády s maršálem Ivanem Koněvem v čele zahájilo operaci zaměřenou na osvobození československého hlavního města po obdržení zpráv o tom, že Pražané "potřebují pomoc v odporu proti fašistickým jednotkám", které měly za úkol Pražské povstání potlačit. Ruské záznamy se také zmiňují o tom, že po dobu ofenzivy místní obyvatelstvo nadšeně vítalo sovětské vojáky.

Rudá armáda ve dnech bezprostředně po konci války zásobovala Pražany jídlem. Dokumenty uvádějí, že obyvatelům byly rozdány tuny mouky, brambor a dalších potravin. Podporu získali i zemědělci. "S ohledem na situaci, v níž se Československo nacházelo na konci sezóny setí, vláda Sovětského svazu zorganizovala zásilku osiva a krmiva: 500 tun ječmene, 430 tun ovsa, 1070 tun kukuřice a 30 tun luštěnin," píše se v odtajněných materiálech.

Českou republiku a Rusko v posledních měsících rozděluje pohled na některé události ze společné historie týkající se roku 1945 či okupace ze srpna 1968. Rusko nelibě nese odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, nelíbí se mu také odhalení pamětní desky protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podílelina osvobození Prahy.

Některým českým politikům proto ruští představitelé hrozí trestním stíháním, což naopak vyvolalo ostrou kritiku z české strany. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v posledních dnech opakovaně prohlásil, že sovětské jednotky přijely na konci Pražského povstání do de facto svobodné Prahy. Kvůli sporům s Ruskem dostal Hřib, stejně jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), policejní ochranu.

Loading...
Vstupte do diskuze (84)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensko bez omezení. Babiš a Matovič otevřeli hranice

03.06.2020 17:58 Aktualizováno Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb lidí mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Nezaměstnanost v květnu stoupla na 3,6 procenta, naznačují odhady

03.06.2020 17:04 Nezaměstnanost v květnu stoupla na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta, odhadují analytici…

Pražské metro hlásí další nárůst počtu cestujících

03.06.2020 15:48 Počet cestujících v pražském metru se opět zvýšil. Sčítače ve stanicích zaznamenaly v pondělí 1.…

Česko se na zádušní mši loučilo s Evou Pilarovou

03.06.2020 14:18 Tři stovky lidí se dnes přišly do zcela zaplněné baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy