Růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí zpomalil, naznačují odhady

Růst průměrné mzdy podle odhadů analytiků oslovených ČTK v letošním prvním čtvrtletí v Česku zpomalil na 2,7 až 4,6 procenta. Po zohlednění inflace tak průměrná mzda podle odhadů stoupla o 0,5 až 2,4 procenta.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Ekonomové upozornili, že odhadovat vývoj průměrné mzdy je kvůli koronaviru komplikované. Nicméně se shodují, že vliv na zpomalení růstu mělo zrušení superhrubé mzdy, když výdělky lidem stouply i bez zvyšování mezd. Dalším faktorem je samotná pandemie, kdy řada lidí pobírala náhradu mzdy nebo ošetřovné. Data zveřejní Český statistický úřad v pátek 4. června.

Loni ve 4. čtvrtletí průměrná mzda vzrostla o 6,5 procenta na 38.525 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,8 procenta.

"Za vývojem průměrné mzdy stály dva hlavní faktory. Jednak na pracovní trh dolehlo omezování mzdových nákladů kvůli pandemii a v důsledku zrušení superhrubé mzdy, které ponechává domácnostem vice disponibilních zdrojů k utrácení I při stagnaci mezd. Druhým důvodem byla zvýšená nemocnost v době vrcholící vlny pandemie," uvedl hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Ten odhaduje, že mzdy v letošním prvním čtvrtletí zpomalily na meziročních 2,7 procenta nominálně a 0,5 procenta reálně.

"Vývoj mezd byl v prvním čtvrtletí letošního roku i nadále významně ovlivňován mimořádnými faktory souvisejícími s pandemií covid-19, když řada zaměstnanců pobírala náhradu mzdy či ošetřovné. Mzdový vývoj byl rovněž zkreslován vyplacením mimořádných odměn," uvedl i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Výraznější zvýšení platů se podle něj týkalo zaměstnanců ve školství. "To přispívalo k tomu, že platy ve veřejném sektoru rostly i nadále rychleji než mzdy v tržních odvětvích," uvedl. Novák počítá s růstem průměrné mzdy o 3,5 procenta, po započtení inflace o 1,3 procenta.

Výsledek za první čtvrtletí pak podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila pozitivně ovlivní odložené výplaty ročních odměn v soukromém sektoru, z nichž část byla zřejmě pozdržena kvůli letošnímu zrušení superhrubé mzdy a snížení zdanění. "Dále bude pokračovat efekt propouštění spíše nízkopříjmových zaměstnanců, což celkový výsledek opticky vylepší. V souhrnu tak čekáme, že průměrná mzda vykáže růst o 4,5 procenta nominálně, tedy o 2,3 procenta reálně," uvedl.

Odhadovat vývoj průměrné mzdy v období lockdownu je přitom podle analytika ČSOB Petra Dufka téměř nemožné. "Zvlášť když do tohoto období zapadá i zrušení superhrubé mzdy, které zaměstnancům navýšilo čisté mzdy bez jakéhokoliv přidání ze strany zaměstnavatelů," uvedl. Podle něj mzdy stouply v prvním čtvrtletí o zhruba tři procenta. "Hlavní roli i tentokrát sehrálo rychlé navyšování platů ve veřejném sektoru, zatímco podnikatelský sektor zůstal s ohledem na rizika spíše zdrženlivý. V každém případě i tentokrát platí, že průměrná mzda je až příliš virtuální číslo, aby se z ní dalo něco zásadního vyvozovat," uvedl. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců v Česku na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Průměrná hrubá měsíční mzda v prvním letošním čtvrtletí podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy stoupla reálně, tedy po započtení inflace, meziročně o 2,4 procenta a nominálně o 4,6 procenta. "Letos v prvním čtvrtletí ovšem mzdový růst táhlo přidávání ve veřejném sektoru. Vláda si totiž i loni jako jednu ze svých priorit vetkla zvyšování platů ve zdravotnictví, sociálních službách a školství. Platy ve veřejné sféře tak letos v prvním čtvrtletí meziročně rostly více než dvojnásobným tempem v porovnání s nárůstem ve sféře soukromé," uvedl.

Loni v prvním čtvrtletí průměrná mzda stoupla o 5,2 procenta na 34.141 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,5 procenta.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama