S Karlem Gottem se už rozloučily tisíce lidí, policie ukázala záběry ze vzduchu

Přibližně 14.000 lidí se přišlo podle odhadu pořadatelů do 14:00 rozloučit na pražský Žofín se zpěvákem Karlem Gottem. Ve Velkém sále žofínského paláce zůstávají po návštěvnících záplavy květin. Pořadatelé je odnášejí z pódia, aby tam mohli další květiny klást příchozí, kytičku oblíbenému zpěváku nese většina z tisíců návštěvníků.

Pražský magistrát odhaduje, že pokud se intenzita návštěvnosti nezmenší, mohl by počet lidí, kteří na pietní akt přijdou, být do 22:00 kolem 25.000 až 30.000 lidí.

"S předstihem budou lidé čekající ve frontě upozorněni, že jsou již poslední, na které se s ohledem na aktuální vývoj čekajících lidí dostane. Poslední člověk by například mohl dostat i barevnou vestu," sdělil dnes ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Připomněl, že i po skončení pietního aktu bude až do nedělní půlnoci k dispozici další pietní místo v Kinského zahradě. Počet lidí čekajících na uctění Gottovy památky na Slovanském ostrově byl podle něj po 14:30 nižší než ráno.

Ve Velkém sále Žofína už květiny zaplnily všechny stoly uprostřed místnosti, kde ráno byly pouze pověšeny věnce. Stejným poznávacím znamením smutečních hostí je telefon v rukou, lidé si fotografují všechna přístupná místa na Žofíně, výzdobu, rakev, květinové dary i sami sebe.

První fanoušci se přicházeli na Slovanský ostrov naposledy rozloučit s ikonou populární hudby už ve čtvrtek odpoledne a na místě čekali přes noc. Ráno v 05:30 dosahovala fronta lidí k začátku mostu Legií u Národního divadla, větší počet fanoušků začal přicházet před osmou hodinou ranní, kdy se smuteční sál na Žofíně otevřel. Půl hodiny před otevřením sálu se fronta vinula přes celý most Legií, byla tedy delší než 700 metrů. V 08:00 se fronta na chvíli prodloužila po Janáčkově nábřeží asi o 150 metrů.

Podle lidí, kteří uctili zpěvákovu památku u rakve v poledne, ve frontě vystáli dvě hodiny. "Dvě hodiny dvacet minut," odpověděla na dotaz ČTK žena z Hlinska. Organizaci smutečního rozloučení si pochvalují, líbí se jim také výzdoba sálu. Jediné, na co si stěžovali, byli předbíhající v úseku u mobilních toalet na ostrově.

Praha: V souvislosti s pietní akcí jsme do současné chvíle neřešili žádné problémy ani komplikace. Doprava je v centru metropole stále plynulá. pic.twitter.com/RZDzbc2J4u

— Policie ČR (@PolicieCZ) October 11, 2019

Z paláce lidé odcházejí druhou stranou, procházejí přes budovu Mánesa na Masarykovo nábřeží. Při odchodu se mohou občerstvit u stánku, většinou ale nabídku nevyužívají.

Policie zatím v souvislosti s pietní akcí neřešila žádné problémy. Doprava v centru metropole je stále plynulá, uvedla Policie ČR na twitteru. Podle zpravodaje ČTK na mostě Legií si někteří projíždějící řidiči frontu lidí fotili nebo natáčeli na mobil.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80 let. Léčil se s akutní leukémií.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Praha

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 43 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy