S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měla kromě policie podílet i Česká obchodní inspekce (ČOI). Havlíček to dnes řekl novinářům. Vládě na dnešním mimořádném jednání předloží návrh přísnějších podmínek pro případný provoz lyžařských středisek.

Karel Havlíček
doporučujeme

Trvrdší režim na horách by měl podle Havlíčka spočívat v menším počtu přepravovaných lidí na lanovkách a vlecích či řízení front. Zásadní bude ale systém kontrol a následků za nedodržování opatření ve skiareálech. Například využívání ubytovacích kapacit pro rekreační účely pod záminkou pracovních cest. S tímto úkolem by měli být nápomocní pracovníci ČOI, klíčová role bude ale podle Havlíčka dále spočívat na policii, řekl dnes.

Zástupci provozovatelů lyžařských středisek, cestovního ruchu a sportu opakovaně vyzývají vládu k otevření sjezdovek. Hraničním termínem je podle nich pátek. Situace se podle nich stává neúnosnou. Skiareály mohly od 13. března loňského roku fungovat kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením jen týden, ztratily tak asi deset týdnů provozu. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí nákladů, areály nutně potřebují začít fungovat, aby nezkrachovaly, řekl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

"Provozovatelé jsou schopni doplnit některá pravidla tak, aby se bezpečnost provozu ještě zvýšila - může to být například zavedení respirátorů FFP2, nebo omezení kapacity dopravních zařízení, čímž by v některých ohledech byla opatření přísnější, než v Rakousku," uvedli zástupci organizací cestovního ruchu ve výzvě vládě, kterou odeslali v úterý večer. ČTK má dopis k dispozici.

Havlíček se na pondělním jednání vlády snažil prosadit otevření skiareálů od pátku, nedostal ale potřebnou podporu. Dnes se chystá k této otázce další diskuze.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po ČR. S otevřením skiareálů se podle něj nedá počítat dřív než na přelomu měsíce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poptávka po hotových jídlech v době epidemie roste

04.03.2021 11:02 S ohledem na čím dál častější práci z domova narostl za poslední rok zájem o dovážku hotových jídel…

Vězeň se bál koronaviru, neúspěšně se domáhal přerušení trestu

04.03.2021 10:10 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost vězně, jenž se domáhal přerušení trestu kvůli rychlému šíření…

Mnohá dětská hřiště v Praze budou nadále přístupná

03.03.2021 18:09 Dětská hřiště v mnohých pražských městských částech zůstanou otevřená. Nezbytné bude ale nošení…

Lockdown zasáhl i do jarních prázdnin, omezil aktivity dětí

03.03.2021 14:13 Zrušené prázdniny u babiček, pobyty v přírodě i cesty do hor - tak vypadají jarní prázdniny dětí z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama