S léky za 50 tisíc ročně je možné vyléčit obezitu, tvrdí český lékař

Obezita by byla podle předsedy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpána Svačiny vyléčitelná, kdyby se na jednoho pacienta vydalo 30.000 až 50.000 korun na rok. Dostupné moderní léky ale zdravotní pojišťovny nehradí a operace jsou také dostupné jen nejobéznějším nemocným nebo diabetikům. V Česku má nadváhu nebo je obézní podle odhadů odborníků více než polovina populace.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"V mládí je téměř každý obézní zdravý, ale postupně u většiny obézních vznikají závažné komplikace - zejména nemoci srdce, cév a nádory," sdělil ČTK Svačina, který se zaměřuje na vnitřní lékařství, cukrovku a obezitu. Přístup k obezitě jako k nemoci a její efektivní léčba by podle něj tyto komplikace snížila a nepřímo snížila i náklady veřejného zdravotnictví na další onemocnění.

Dosud léčba podle odborníků nebyla moc efektivní. "Většina postupů vyžaduje spolupráci nemocných v dietě a pohybu, která je dlouhodobě nereálná," uvedl. K bariatrické chirurgii, tedy různým operacím žaludku nebo trávicího traktu, které mají vést ke zhubnutí, je podle Svačiny obtížné pacienty přesvědčit.

Zdravotní pojišťovny hradí tyto operace obézním s indexem tělesné hmotnosti (BMI) nad 40 nebo nad 35 v kombinaci s diabetem. Nehrazené jsou naopak nejmodernější léky. Dva z dostupných působí centrálně, jeden snižuje chuť k jídlu, druhý omezuje hlad a potlačuje chutě. Další působí na vstřebávání tuků ve střevě, je i volně prodejný. Dostupné je i injekční antidiabetikum, které mohou dostávat i obézní.

Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Lékaři dlouhodobě upozorňují na rizika spojená s nadváhou a zejména s obezitou. Kombinace vysokého tlaku, zvýšeného cholesterolu a nadváhy je podle odborníků násobně nebezpečnější. Častěji pak společně vedou k cukrovce druhého typu, infarktům a mrtvicím. Zhruba 30 miliard korun ročně by se podle odhadů ušetřilo, kdyby Češi neměli nedostatek pohybu.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Číňané ve velkém ruší zájezdy do Česka. Jaké budou dopady?

28.01.2020 18:09 Odliv čínských hostů kvůli šíření nákazy nového typu koronaviru by neměl české hoteliéry a…

Čínská dívka na Opavsku není nakažena koronavirem, zůstane v domácí izolaci

28.01.2020 18:01 Aktualizováno U nezletilé Číňanky, která přijela na Opavsko na prázdniny k příbuzným, se podezření na nákazu…

Kalamita ve středních Čechách, bez proudu 15 tisíc domácností

28.01.2020 17:16 Ve Středočeském kraji bylo dnes kvůli poruchám způsobeným silným větrem bez elektřiny asi 15.000…

Počasí běsnilo v Praze. Vichr shazoval stromy na auta, MHD kolabovala

28.01.2020 17:01 Silný vítr dnes odpoledne v Praze shazoval stromy na auta, uvolňoval plechy a lámal větve. Hasiči…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama