S požárem v Českém Švýcarsku bojuje asi 700 hasičů

S požárem V Národním parku České Švýcarsko dnes bojuje celkem asi 700 hasičů. Dosavadní nasazené hasiče posílilo 50 jednotek, tedy asi 240 hasičů z celé České republiky. Hasit plameny bude pomáhat pět letadel a osm vrtulníků. Na ranním briefingu to uvedl mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan. Dosud v Hřensku zasahovalo průměrně přes 400 hasičů. Požár v Českém Švýcarsku pokračuje sedmým dnem.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Hasiči se podle Marvana rozhodli využít deště a přejit z požární obrany do útoku, jak hasiči již dříve avizovali. "Zatím tady prší spíše symbolicky," připustil mluvčí. Na zásah letecké techniky by to podle něj nemělo mít vliv. S požárem budou bojovat tři české Antonovy a dvě letadla Air Tractor ze Švédska, létat by měla začít kolem 10:00. Osm vrtulníků má začít hasit kolem 9:00. V okolí Hřenska by podle předpovědi do nedělního rána nemělo spadnout více než deset milimetrů srážek, spíše však méně.

Problematickými oblastmi jsou Hluboký Důl, Větrovec a roh Hřenska ke státní hranici. "Tam dál intenzivně pokračují práce," uvedl Marvan. Z obrany proti šíření požáru se dnes hasiči chtějí vydat přímo do ohnisek. "Požární ochrana - tam chráníme nezasažené části toho parku a hlavně objekty lidské. Co se týče útoku, tam jdeme aktivně do ohnisek, budeme prolévat a rozhrabávat tak, aby tam nová ohniska nevznikala," přiblížil Marvan.

Ředitel správy národního parku Pavel Benda v České televizi zdůraznil, že turistická návštěvnost je pro region klíčová. Až se požár podaří uhasit, začne správa procházet turistické cesty a stezky, zaznamená jejich poškození a začne je opravovat. Soustředit se hodlá na stabilitu stromů a skalních objektů. "Zřejmě některé stezky by mohly být bez problémů nebo velmi rychle zprůchodněny, u některých to bude běh na delší trať," řekl Benda. Za prioritu označil soutěsky a přístup na Pravčickou bránu.

Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Ode dneška platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát. Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.

Vrtulníky začaly ráno hasit stráň v Hřensku, vodu do bambivaků nabírají z Labe

Stráň v Hřensku na Děčínsku začaly podle zjištění zpravodajky ČTK na místě dnes po 9:00 hasit vrtulníky. Vodu nabírají z řeky Labe. Požár v Národním parku České Švýcarsko, kde hoří sedmý den, bude dnes pomáhat hasit osm vrtulníků a pět letadel, řekl ráno novinářům mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Kromě vrtulníků, které nabírají vodu do bambivaků, budou s požárem bojovat tři české Antonovy a dvě letadla Air Tractor ze Švédska, létat by měla začít kolem 10:00.

Marvan už ráno řekl, že na místě dnes zasahuje celkem 700 hasičů včetně posil, které v noci dorazily z celé země. Vody na zásah budou mít podle něj dost. "Dopravujeme vodu dálkovým vedením vysokokapacitními čerpadly, jedna větev je z Hřenska až na Mezní louku a další je potom na Pravčickou bránu," řekl ráno mluvčí Marvan.

Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Ode dneška platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát.

Kvůli špatnému počasí zatím k hašení u Hřenska nemohla vzlétnout letadla

Kvůli špatným povětrnostním podmínkám dnes zatím nemohla na pomoc s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko vzlétnout letadla. Kdy budou moci vzlétnout, není jasné. ČTK to před 11:00 řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Švédské letouny Air Tractor, z nichž každý pojme až 3000 litrů vody, tak zůstávají na letišti ve Vodochodech. Ráno Marvan uvedl, že by počasí na zásah letecké techniky nemělo mít vliv.

Hasiči na briefingu v 8:00 uvedli, že letadla by měla začít hasit kolem 10:00. S požárem tak ale nyní ze vzduchu bojují pouze vrtulníky, podle zjištění zpravodajky ČTK začaly po 9:00 hasit stráň v Hřensku na Děčínsku. Vodu nabírají z řeky Labe. Požár v Národním parku České Švýcarsko, kde hoří sedmý den, mělo dnes pomáhat hasit osm vrtulníků a pět letadel. Kromě dvou švédských strojů Air Tractor mají být dnes k dispozici také tři české Antonovy.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

Babiš by v prezidentské volbě neuspěl, ač by vyhrál první kolo, ukazuje…

18.08.2022 10:06 Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Drony v Českém Švýcarsku při ranním průzkumu objevily několik míst se…

18.08.2022 09:42 Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům…

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Drony objevují v Českém Švýcarsku stále horká místa

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 milostivé léto kvůli nedoplatkům…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

U Karlových Varů hoří les na ploše 200 krát 300 metrů

17.08.2022 15:22 Hasiči likvidují od odpoledne požár lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů. Oheň zasáhl plochu…

Dlužníci se už mohou připravovat na milostivé léto, pomůže jim nový web

17.08.2022 12:54 Lidé, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k…

Návštěvnost koupališť je přes léto dobrá, lidé ale více šetří

17.08.2022 12:38 Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve…

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let,…

16.08.2022 14:42 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz

16.08.2022 09:57 Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

reklama