Šabatová vyčinila úřadu práce: Bez rozhodnutí nelze zastavit vyplácení podpory

Úřad práce nemůže podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové zastavit vyplácení podpory v nezaměstnanosti dříve, než o tom vydá rozhodnutí. Ombudsmanka řešila konkrétní případ, kdy se to stalo. V tiskové zprávě to dnes uvedl Stanislav Biler z tiskového oddělení veřejné ochránkyně práv.

Přidejte svůj názor

Úřad práce
doporučujeme

Úřad práce vyřadil muže z evidence uchazečů o zaměstnání, protože se bez vážného důvodu nedostavil na stanovenou kontaktní schůzku. Od stejného dne mu okamžitě přestal vyplácet podporu v nezaměstnanosti, přestože rozhodnutí o vyřazení stěžovatele vydal až za dva měsíce.

Úřad podle ombudsmanky muže z evidence sice vyřadil oprávněně, nicméně nemohl zastavit vyplácení podpory před tím, než vydá rozhodnutí. To by podle Šabatové totiž znamenalo, že úřad předjímá, že řízení musí vždy skončit vyřazením z evidence.

Stěžovatel byl v evidenci uchazečů o práci od října a pobíral podporu v nezaměstnanosti. Začátkem prosince ale odletěl do USA a měl zpáteční letenku s datem, které by mu umožnilo stihnout schůzku na úřadu práce. V USA se však přihlásil do výběrového řízení o místo na univerzitě a rozhodl se tam ještě zůstat.

Úřad práce následně kontaktoval e-mailem s dotazem, zda by šlo schůzku posunout, a vysvětlil své důvody. Úřad mu odpověděl až v den stanovené schůzky, že důvody pro odklad schůzky nepovažuje za vážné, a poté na schůzku nepřišel, přestal muži podporu vyplácet.

"Mé šetření potvrdilo, že úřad v případě neúčasti muže na schůzce postupoval dle zákona, protože zákon stanovuje důvody, pro které je možné neúčast na schůzce omluvit, a ty muž nenaplnil. Úřad však pochybil v tom, že po zmeškání schůzky přestal muži okamžitě vyplácet podporu, aniž by dostatečně prověřil vážnost důvodu jeho neúčasti," uvedla Šabatová.

Zákon stanovuje, že o zastavení výplaty podpory v nezaměstnanosti musí úřad práce vydat rozhodnutí. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle ombudsmanky už upozornilo Úřad práce ČR na nutnost dodržování zákona o zaměstnanosti při poskytování podpory v nezaměstnanosti. V budoucnosti by už se proto podobné případy, kdy je zastaveno vyplácení podpory dříve, než o tom úřad rozhodne, neměly stávat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak obrat důchodce? Znovu je to tady. Podvodníci přišli s novými triky

15.09.2019 21:11 Aktualizováno Podvodníci vymýšlejí nové triky jak vylákat peníze z důvěřivých seniorů. Příběh o volajícím vnukovi…

Nakupujete na farmářských trzích? Veterináři varovně zdvihli prst

15.09.2019 16:12 Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve…

Vietnamci se po únosu v Česku bojí o život

14.09.2019 09:47 Mnozí Vietnamci se po únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře z Berlína přes ČR a…

Překvapivý průzkum: Co nejvíc děsí mladé Čechy? Přistěhovalci to nejsou

13.09.2019 15:59 Důraz na životní prostředí a členství v EU či nespokojenost se současnou politickou situací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama