Schizofrenik podřízl prarodičům krk. Ústav nestačí, půjde do detence, nařídil soud

Krajský soud v Plzni dnes poslal do zabezpečovací detence třicetiletého muže, který podle státního zástupce letos v únoru zavraždil své prarodiče v domě s pečovatelskou službou v Břasích na Rokycansku. ČTK to dnes řekl soudce Jan Hostaš. Rozhodnutí není pravomocné, muž proti němu na místě podal stížnost.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle znalců trpí nevyléčitelnou paranoidní schizofrenií a v době spáchání činu nebyl schopen se ovládnout. Jeho pobyt svobodě je vysoce nebezpečný, muž je nevyzpytatelný, může být agresivní, tvrdí znalci. Léčení v ústavní péči by nezaručilo dostatečnou ochranu společnosti. Zabezpečovací detence je ústav s vězeňským režimem. Setrvání v detenci či případné jiné opatření přezkoumává každých 12 měsíců soud.

Policie v září zastavila pro nepříčetnost trestní stíhání muže, který byl jediným podezřelým v případě vraždy. Šestasedmdesátiletého muže a jeho o pět let mladší manželku zabil 6. února večer kuchyňským nožem v domě s pečovatelskou službou na okraji vsi.

Mrtvý muž byl nalezen v bytě, jeho manželka venku pod balkonem. Měli podříznutá hrdla. Soud neměl pochyby o tom, že skutek skutečně spáchal jejich vnuk. Policisté ho zadrželi několik hodin po činu. Dosud byl v psychiatrické nemocnici.

V Plzeňském kraji je to v posledních letech několikátý případ, kdy člověk podezřelý z vraždy spáchal čin v nepříčetnosti a soud rozhodl o detenci. V roce 2015 poslal soud do zabezpečovací detence kvůli duševní nemoci a nepříčetnosti tehdy sedmačtyřicetiletého muže, který o rok dříve zastřelil u Chrástu na Plzeňsku starožitníka. V květnu 2015 ubodal devětadvacetiletý muž mladou knihovnici v Horní Bříze. Kvůli duševní chorobě a nepříčetnosti ho o rok později poslal soud do zabezpečovací detence.

Stejné opatření vyměřil letos v květnu krajský soud dvacetiletému muži z Plzně. Muž s vážnou psychickou poruchou, paranoidní schizofrenií, loni v prosinci v jednom bytě v Plzni přeťal mačetou hrdlo sedmnáctiletého mladíka, který na místě vykrvácel.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela nejstarší Češka Kytnerová, bylo jí 108 let

08.12.2019 22:24 Aktualizováno Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let,…

V Praze prasklo potrubí. Bez vody byly tisíce odběratelů

07.12.2019 20:33 Aktualizováno Kvůli prasklému vodovodnímu řadu bylo dnes v Praze 6 bez dodávek vody zhruba 2700 odběratelů.…

Co dělat, když vám nechutná jídlo v restauraci? O peníze přijít nemusíte

07.12.2019 20:16 Češi jsou zvyklí reklamovat elektroniku nebo oblečení. V reklamování jídla v restauraci jsou však…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama