Schizofrenik podřízl prarodičům krk. Ústav nestačí, půjde do detence, nařídil soud

Krajský soud v Plzni dnes poslal do zabezpečovací detence třicetiletého muže, který podle státního zástupce letos v únoru zavraždil své prarodiče v domě s pečovatelskou službou v Břasích na Rokycansku. ČTK to dnes řekl soudce Jan Hostaš. Rozhodnutí není pravomocné, muž proti němu na místě podal stížnost.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle znalců trpí nevyléčitelnou paranoidní schizofrenií a v době spáchání činu nebyl schopen se ovládnout. Jeho pobyt svobodě je vysoce nebezpečný, muž je nevyzpytatelný, může být agresivní, tvrdí znalci. Léčení v ústavní péči by nezaručilo dostatečnou ochranu společnosti. Zabezpečovací detence je ústav s vězeňským režimem. Setrvání v detenci či případné jiné opatření přezkoumává každých 12 měsíců soud.

Policie v září zastavila pro nepříčetnost trestní stíhání muže, který byl jediným podezřelým v případě vraždy. Šestasedmdesátiletého muže a jeho o pět let mladší manželku zabil 6. února večer kuchyňským nožem v domě s pečovatelskou službou na okraji vsi.

Mrtvý muž byl nalezen v bytě, jeho manželka venku pod balkonem. Měli podříznutá hrdla. Soud neměl pochyby o tom, že skutek skutečně spáchal jejich vnuk. Policisté ho zadrželi několik hodin po činu. Dosud byl v psychiatrické nemocnici.

V Plzeňském kraji je to v posledních letech několikátý případ, kdy člověk podezřelý z vraždy spáchal čin v nepříčetnosti a soud rozhodl o detenci. V roce 2015 poslal soud do zabezpečovací detence kvůli duševní nemoci a nepříčetnosti tehdy sedmačtyřicetiletého muže, který o rok dříve zastřelil u Chrástu na Plzeňsku starožitníka. V květnu 2015 ubodal devětadvacetiletý muž mladou knihovnici v Horní Bříze. Kvůli duševní chorobě a nepříčetnosti ho o rok později poslal soud do zabezpečovací detence.

Stejné opatření vyměřil letos v květnu krajský soud dvacetiletému muži z Plzně. Muž s vážnou psychickou poruchou, paranoidní schizofrenií, loni v prosinci v jednom bytě v Plzni přeťal mačetou hrdlo sedmnáctiletého mladíka, který na místě vykrvácel.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spolumajitel Penty Dospiva získal titul JUDr. opsáním cizí práce

29.03.2020 21:30 Jeden z nejbohatších Čechů, spolumajitel skupiny Penta Investments Marek Dospiva získal v roce 2002…

Nakažený biskup Herbst je podle Duky mimo ohrožení života

29.03.2020 17:06 Emeritní biskup Karel Herbst, u kterého se v sobotu potvrdila nákaza novým typem koronaviru, je…

Počet porážek na jatkách se navzdory pandemii prakticky nezměnil

29.03.2020 09:12 Počet porážek zvířat na jatkách se od koronavirové pandemie v ČR změnil pouze o procenta. ČTK to…

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama