Šéf žalobců Zeman odmítl překročení kompetencí při informování o kauze Vrbětice

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman si v souvislosti s vyšetřováním kauzy Vrbětice není vědom žádného pochybení ani překročení svých kompetencí při veřejném vystupování. Uvedl to dnes <a href="https://verejnazaloba.cz/nsz/reakce-nejvyssiho-statniho-zastupce-na-informace-o-karne-zalobe/" target="_blank" rel="noopener">na webu</a>. Doplnil, že o záměru ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) podat na něj kárnou žalobu se dozvěděl pouze z médií a nemůže se k němu blíže vyjádřit.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Šéf dozorového Krajského státního zastupitelství v Brně Jan Sladký ČTK sdělil, že informace ke kauze Zeman získával legitimním způsobem a že je při jednáních s ústavními činiteli využíval vždy na základě předchozích konzultací s dozorovým státním zástupcem i se Sladkým. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl serveru Lidovky.cz, že ke kárné žalobě nelze přistoupit.

Zeman ve vyjádření napsal, že postup při podávání informací odpovídal běžnému postupu jako u jiných kauz. "Klíčové bylo posouzení veřejného zájmu na informování veřejnosti. Dozorový státní zástupce dospěl k závěru, že tento veřejný zájem je dán. Jako představitel veřejné žaloby jsem zpřístupnil veřejnosti informace zpracované Krajským státním zastupitelstvím v Brně v rozsahu určeném ke zveřejnění," uvedl.

Benešová o úmyslu podat na Zemana kárnou žalobu hovořila v poslední době v médiích opakovaně. Server Novinky.cz dnes zveřejnil její vyjádření, že Zeman "zcela určitě" porušil svým veřejným vystoupením k vrbětické kauze zákon o státním zastupitelství, protože ve věci není dozorovým ani dohledovým státním zástupcem. Ministryně zopakovala, že se Zeman "pasoval do role jakéhosi generálního prokurátora". Podle ní předjímal výsledek živé kauzy.

"Obecné vyjádření o možných závěrech trestního řízení nepovažuji za předjímání," reagoval ve svém prohlášení Zeman. "V případech s mezinárodním přesahem je Nejvyšší státní zastupitelství činné, pokud je třeba zajistit koordinaci mezinárodní justiční spolupráce. Upozornit na rizika a nejistý výsledek takové justiční spolupráce s Ruskou federací nepovažuji za překročení svých pravomocí," podotkl.

Premiér Babiš řekl serveru Lidovky.cz, že s postupem Benešové nesouhlasí. "Jsem přesvědčen, že k podání kárné žaloby není možné přistoupit. Pavel Zeman byl na schůzky přizván. A to i na jednání vlády z důvodu záštity dané instituce. Nikdy se neřešil trestní spis," uvedl. S Benešovou už o věci mluvil a ministryně mu sdělila, že podnět k podání kárné žaloby obdržela od právního zástupce zbrojařské firmy Imex Group, která měla pronajaté vrbětické sklady. "Ona se tím musí z úřední povinnosti zabývat. Tento zástupce podává různé podněty a oznámení na různé vysoké funkcionáře. Podnět bude prověřen," dodal. Trestnímu oznámení od Imex Group čelí kvůli údajnému úniku informací i policejní prezident Jan Švejdar.

U vrbětické kauzy vykonává dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně, dohledovým státním zastupitelstvím je tedy olomoucké vrchní státní zastupitelství.

"Pan nejvyšší státní zástupce dohled nevykonává, nemůže nám dávat žádné závazné pokyny, pouze jako osoba, která stojí v čele soustavy státního zastupitelství, od nás legitimním způsobem získává informace o této výjimečné trestní věci," vysvětlil šéf brněnských krajských žalobců Sladký. Doplnil, že základní informace o kauze jsou Zemanovi průběžně poskytovány na základě příslušných interních předpisů soustavy státního zastupitelství.

"Taktéž mu byl mnou dne 19. dubna 2021 písemně odsouhlasen konkrétní obsahový rámec, v jakém tyto informace může sdělit veřejnosti," zdůraznil Sladký.

Dne 19. dubna pak Zeman k Vrběticím hovořil na tiskové konferenci uspořádané ve Strakově akademii po jednání vlády. Spolu s ním se briefingu účastnil šéf policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

Situací ve státním zastupitelství se bude příští středu zabývat sněmovní podvýbor pro justici a státní zastupitelství. ČTK o tom informoval poslanec a exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který setkání svolal. Podle něj účast přislíbili Benešová i Zeman.

Server Neovlivní.cz dnes napsal, že Benešová měla už minulý týden připravený návrh na Zemanovo odvolání a chtěla jej předložit vládě, což jí podle serveru rozmluvil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Server také uvedl, že ministryně v minulých týdnech sháněla za Zemana náhradu - jednala například s jeho náměstkem Igorem Střížem. Podle serveru se v této souvislosti hovoří také o advokátovi Danielu Volákovi.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama