Senior dostal za vraždu sousedky 16 let. Útok byl velmi brutální, řekl soudce

Za loňskou vraždu sousedky v Nové Vsi u Prahy dnes středočeský krajský soud potrestal sedmdesátiletého Karla Lípu 16 lety vězení. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Podle obžaloby muž sousedku ubil tyčí kvůli dlouhotrvajícím sousedským sporům. Důchodci hrozí až dvacetileté vězení. Oběť už Lípa před šesti lety napadl, soud ho tehdy potrestal podmínkou.

Vražda, ilustrační foto
doporučujeme

Desítky let trvající sousedské spory vyvrcholily loni v listopadu. Lípa si podle obžaloby na osmapadesátiletou ženu počkal kolem páté ráno, když odcházela do zaměstnání, předtím si nachystal železnou tyč a do kapsy si vzal nůž. Když žena vyšla z domu, opakovaně ji udeřil do hlavy, nůž k útoku nepoužil. Ženu pak nechal ležet před domem a vrátil se k sobě do bytu. Záchrannou službu přivolali lidé z domu, kteří tělo ženy nalezli, lékaři už napadené nedokázali pomoci.

"Obžalovaný pojal úmysl usmrtit poškozenou nejpozději předchozího dne, připravil si nástroj k usmrcení, zvolil si dobu i místo, kde k tomu skutku dojde, a druhého dne svůj úmysl uskutečnil," uvedl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Petr Franc. "Motivem byly dlouhodobé, vzájemné a zdůrazňuji malicherné rozpory, rozhodně se nestalo nic, co by nešlo řešit jiným způsobem, než zvolil obžalovaný," podotkl soudce. Při ukládání trestu podle něj muži přitížilo to, že činu nelitoval, a také to, že šlo o velmi brutální útok. "Poškozené nedal nejmenší šanci úniku," dodal Franc.

Lípa už ženu v minulosti jednou napadl, v roce 2014 byl odsouzen za to, že ji udeřil do hlavy sekerou. Soud mu tehdy uložil podmínku a zakázal mu ženu i její rodinu kontaktovat. Lípa musel po prvním útoku oběti platit odškodné.

Z výpovědí svědků vyplynulo, že Lípa a jeho manželka měli dlouholeté spory s rodinou zavražděné. Lípa nepopírá, že ženu zabil, odmítl ale, že na ni čekal s úmyslem vraždit. Chtěl se s ní údajně domluvit, tvrdil, že ho žena neustále provokovala a šikanovala. "Když jsem věděl, že to s ní nemá cenu, tak jsem ji dorazil," vysvětloval svůj čin dnes. Příbuzní zabité ženy u soudu odmítli tvrzení, že někomu ubližovala nebo vyhrožovala.

Státní zástupce pro Lípu navrhoval trest od 16 do 20 let vězení. Muž podle něj po činu ani u soudu neprojevil žádnou lítost nad tím, že někomu vzal život. Podle žalobce se Lípa v den vraždy se ženou na ničem domluvit nechtěl, napadl ji totiž podle něj bezprostředně poté, co vyšla z domu. Neprokázalo se podle něj také to, že senior ze strany poškozené a její rodiny zažíval nějaká objektivní příkoří. Na základě doporučení znalců navrhl, aby byl Lípa po odpykání trestu umístěn do zabezpečovací detence. "Porucha osobnosti z něj činí velmi nebezpečného člověka neschopného citu a empatie," uvedl státní zástupce. S uložením zabezpečovací detence ale soudce nesouhlasil, podle něj k tomu nebyly splněny zákonné podmínky.

Lípův obhájce žádal, aby soud od potrestání muže upustil. Podle něj by měl muži kvůli jeho poruše osobnosti uložit pouze detenci. Pokud však soud přistoupí k trestu vězení, měl by ho ukládat na spodní hranici trestní sazby, tedy kolem 12 let, doplnil ve své závěreční řeči. Připomněl, že se Lípa k činu přiznal a pomáhal k objasnění trestné činnosti.

Příbuzní po Lípovi požadují zhruba šest milionů korun jako nemajetkovou újmu. Soud jim dnes přiznal zhruba 1,5 milionu. Dalších 200.000 korun chce ministerstvo spravedlnosti, tyto peníze totiž vyplatilo rodině jako pomoc obětem trestných činů. I tyto peníze má Lípa podle verdiktu zaplatit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chystal vraždu palcátem. Odsouzený Nárožný odmítá trest, podal ústavní…

24.09.2020 10:12 Pavel Nárožný, jenž si má odpykat 13 let ve vězení za přípravu vraždy tety, podal ústavní stížnost.…

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama