Setkání navzdory bariéře. Na česko-německé hranici bylo rušno, dohlížela armáda

V Mýtině na Chebsku se dnes sešli lidé z obou stran česko-německé hranice, aby demonstrovali chuť se setkávat i přes bariéry, které na donedávna volně prostupných hranicích vznikly kvůli opatřením proti koronaviru. Setkání doplnil koncert.

Podle iniciátorky setkání Veroniky Křížkové se sešlo asi 30 lidí, ale postupně přicházeli další. Z obou stran hranice lidé přinesli i občerstvení. "Ale protože si je nemůžeme předávat, tak jsme je položili na hranici a lidé z druhé strany si pak přišli a vzali si," popsala realitu dnešních opatření na hranicích ČTK.

Zákaz volného pohybu přes hranici zasáhl podle Křížkové do života mnoha lidí. "Lidé se běžně navštěvovali, chodili si nakoupit, opravovat auta z jedné strany hranic na druhé. I já ještě jezdím na zimních pneumatikách, protože se přes hranici bez testu nedostanu," řekla.

V Mýtině se ukázal odlišný přístup k přeshraničnímu styku na obou stranách hranic. Zatímco z německé strany se na setkání přijela podívat jen policejní hlídka, z Čech přijelo několik policejních aut, a policistů a vojáků tak bylo téměř tolik jako účastníků setkání. "Ale nijak nezasahovali, jen na setkání dohlíželi," uvedla Křížková.

Podobná setkání na hranicích se dnes konala na asi 18 místech. Podle organizátora setkání v Trojmezí na Chebsku Pabla Schindelmanna chtějí účastníci symbolicky začít zašívat ránu, kterou myšlenka evropské sounáležitosti utrpěla současnými událostmi.

Účastníci akcí Soboty pro sousedství věří tomu, že současná situace, která sousedy na hranicích rozdělila, už brzy skončí a život se vrátí opět do normálu. "Naše setkání umožňují lidem osobní setkání, aniž by podstupovali drahé testování na nemoc covid-19 nebo museli jít do čtrnáctidenní karantény, případně aniž by byli nuceni lhát českým policistům na hranicích o důvodech překročení hranice," říká jeden ze spoluorganizátorů, ústecký germanista Jan Kvapil.

Související

Více souvisejících

hranice Karlovarský kraj Česká republika Německo

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 19 minutami

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

Česko jako postsovětský satelit? Americký deník upravil titulek článku o munici pro Ukrajinu

Americký deník Wall Street Journal po vlně příspěvků na sociálních sítích upravil titulek článku, v němž se věnuje české iniciativě, jejímž cílem je získání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy