Silné deště a bouřky opět trápí Česko. Hasiči mají desítky výjezdů

Hasiči po přívalových deštích zasahují na Novojičínsku, v Olomouckém kraji a na jihu Moravy. Kvůli bouřkám mají desítky výjezdů.

Přidejte svůj názor

Hasiči
doporučujeme

Ve Studénce se vylil Butovický potok, řada ulic je neprůjezdných. V Jeseníku nad Odrou hasiči zabránili zaplavení transformátoru. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

V Jeseníku nad Odrou zaplavila voda jeden byt v domově důchodců. Hasiči rovněž odčerpávají lagunu, která se vytvořila u kulturního domu. "Vykopáním strouhy zabránili, aby byl zaplaven transformátor," řekl mluvčí.

Ve Studénce se podle něj nyní čeká, až opadne voda v Butovickém potoce, který se rozlil do města. "Dost ulic je neprůjezdných. Bude se odčerpávat hodně zaplavených sklepů," řekl Kozák.

Hladiny toků stoupají jen lokálně. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu zatím jen Porubka ve Vřesině u Ostravy dosáhla druhého stupně povodňové aktivity, který znamená pohotovost.

I jihomoravští hasiči mají po dnešních podvečerních bouřkách desítky výjezdů, nejvíce v okolí Pohořelic na Brněnsku. Čerpají vodu ze zatopených prostor, museli také odstraňovat popadané větve ze silnic. Kolem 20:30 hasiči informovali o 40 výjezdech v souvislosti s počasím, během večera lze s ohledem na předpověď počasí očekávat další.

Na Břeclavsku meteorologové zaznamenali silnou bouřku s kroupami o velikosti přes tři centimetry. Lokálně se podle vydané výstrahy očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt nebo zatopením podchodů, podjezdů a sklepů.

Silné bouřky doprovázené krupobitím se podle předpovědní služby Českého hydrometeorologického úřadu vyskytly také na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje. Může tam docházet k lokálnímu zatopení a ke krátkodobým prudkým vzestupům menších toků.

Hasiči v Olomouckém kraji kvůli podvečerním bouřkám s přívalovým deštěm zatím evidují dvě desítky výjezdů ke spadlým stromům nebo zatopeným sklepům. Nejvíce událostí je na Prostějovsku a Olomoucku. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Bouřky v Olomouckém kraji už ustaly.

"Po večerních silných bouřkách evidujeme v kraji 20 výjezdů k popadaným stromům a k čerpání sklepů. Zásahy se týkají především Prostějovska a Olomoucka. Monitorujeme také tok v Šumvaldu," uvedla Balážová. Šumvald na Olomoucku na začátku června zasáhly lokální záplavy.

V Droždíně u Olomouce voda tekoucí z polí vpodvečer ohrožovala místní trafostanici. "Jsme na místě a situaci řešíme," dodala Balážová.

Hladiny vodních toků v Olomouckém kraji se po přívalových deštích výrazně nezvýšily. Nejnižší první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí pouze na Hloučele u Plumlova a na vodním toku Brodečka v Otaslavicích na Prostějovsku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Česku se píše v zahraničí. Rozlučky s koronavirem si všimla i WHO

01.07.2020 21:43 Aktualizováno Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech…

Cestování v době koronaviru? Problém teď prý představuje hlavně politika

01.07.2020 21:01 Od 1. července došlo k prvnímu pootevření vnějších hranic EU, do níž se nyní dostanou občané 14…

V Dukovanech mají nakaženého, leží v nemocnici

01.07.2020 19:55 Pracovník jaderné elektrárny Dukovany dnes oznámil pozitivní test na koronavirus Osoba se nestýká…

Paralelní dráha na letišti v Ruzyni podle Hřiba není nutná

01.07.2020 18:30 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) není přesvědčen o tom, že by na ruzyňském letišti měla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy