Silvestrovská noc zaměstnala složky IZS víc než loni

Silvestrovská noc byla pro policisty, hasiče a zdravotnické záchranáře rušnější než před rokem, kdy platil kvůli koronaviru noční zákaz vycházení a na veřejnosti se nesměl pít alkohol. V některých krajích ale byly letošní oslavy klidnější než v době před epidemií. Záchranáři tradičně vyjížděli hlavně k úrazům od zábavní pyrotechniky, po pádech a k otravám alkoholem, policisté k výtržnostem v ulicích a potyčkám v domácnostech.

Policie ČR, ilustrační foto

V České Lípě vyšetřují vloupání do zlatnictví. Dvoumilionovou škodu způsobil požár v ubytovně na Mělnicku, v Mostě hasiči evakuovali 50 lidí z domu, ve kterém hořel byt.

Pražští záchranáři zasahovali na silvestra a v prvních hodinách roku u 421 událostí, z toho 31 přímo souviselo s novoročními oslavami. Proti loňsku je to nárůst, z dlouhodobého hlediska šlo o velmi klidný závěr roku, řekla ČTK mluvčí pražských zdravotnických záchranářů Jana Poštová. Za relativně klidný, podobně jako loni, označili přelom roku také záchranáři ze Zlínského a Olomouckého kraje nebo z Vysočiny.

Jinak vidí silvestrovskou noc záchranáři v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji. "Celkem záchranáři od silvestrovského rána do dnešních šesti hodin ranních vyjížděli ve 430 případech. Je to o stovku událostí více, než je dlouhodobý denní průměr v Moravskoslezském kraji. Přelom roku tedy pro záchranáře rozhodně klidný nebyl," řekl ČTK mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Ošetřovali i zraněné při tanci, po úderu skleněnou lahví či popelníkem. Záchranáři v Ústeckém kraji nejčastěji zasahovali u utržených článků prstů nebo i celých prstů zábavní pyrotechnikou. Mezi zraněnými byly i děti.

Vážné zranění v obličeji od zábavní pyrotechniky utrpěli dva muži na Břeclavsku. Na Tachovsku muže v obličeji popálila petarda. Ve středních Čechách záchranáři vyjížděli ke 14 zraněním od pyrotechniky a k 11 lidem s otravou alkoholem. "Nezaznamenali jsme žádný výkyv, že by to bylo extrémně klidné, nebo naopak extrémně náročné. Byl to takový standard," řekla ČTK mluvčí Petra Homolová.

Se zraněním skončili v nemocnici dva zdravotničtí záchranáři, které napadla opilá žena z Broumova na Náchodsku. "Utrpěli pohmožděniny hrudníku, krku a obličeje a ve službě museli být vystřídáni," uvedl mluvčí záchranářů Královéhradeckého kraje Ivo Novák. V Karlovarském kraji spadla pětiletá holčička z výšky čtyř metrů z terasy rodinného domu, do nemocnice ji přepravil vrtulník.

V hlavním městě i policie považuje noc na dnešek za klidnější než oslavy konce roku před pandemií koronaviru. Mezi nejčastější prohřešky patřilo pouštění pyrotechniky na zakázaných místech. Uplynulý silvestr byl klidnější také pro pražské hasiče, zasahovali u 57 požárů způsobených zábavní pyrotechnikou.

V Královéhradeckém kraji zhruba hodinu po půlnoci policisté vyjížděli na dálnici D11 zastavit auto jedoucí v protisměru. V České Lípě vyšetřují vloupání do zlatnictví v Moskevské ulici, při kterém zloděj zřejmě využil hluku novoročních oslav, rozbil výlohu a ukradl tři plata prstenů z chirurgické oceli. Způsobil škodu 65.000 korun. Srážkou s policejním vozidlem skončilo na silvestra odpoledne pronásledování řidiče, který pod vlivem drog ujížděl policejním hlídkám u Havlíčkova Brodu. Na Vysočině policie vyjela také ke dvěma případům dětí, které byly pod vlivem alkoholu a skončily v nemocnici.

Hasiče zaměstnávaly hlavně požáry od zbytků pyrotechniky, hořící křoviny, odpady nebo plastové kontejnery. Kvůli nesprávnému použití pyrotechniky vznikl požár v prvním patře ubytovny v Lobečku v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku. Vedle dvoumilionové škody si vyžádal také jedno zranění. Nejspíš pyrotechnika způsobila také požár bytu ve 14. patře domu v Mostě. Evakuovaní se po odvětrání budovy mohli vrátit domů, škoda byla odhadnuta na 50.000 až 100.000 korun.

Válek chce zmírnit opatření proti covidu. Situace je prý lepší, než se…

27.01.2022 15:24 Současná protiepidemická opatření se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zmírní…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Registrace k očkování proti covidu vakcínou od Novavaxu začne 1. února

27.01.2022 15:48 Od 1. února bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) možné se předem registrovat…

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Výbuch v třípatrovém domě v Liberci si vyžádal 10 zraněných včetně dětí

27.01.2022 14:46 Aktualizováno Po ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo zranění deset lidí,…

Soud zrušil povinné respirátory po návratu z rizikových zemí

26.01.2022 18:18 Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které…

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého…

26.01.2022 15:45 Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky…

Při testování zaměstnanců bylo 1,3 procent pozitivních, část firem omezila…

26.01.2022 12:32 Aktualizováno Při testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách mělo podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR…

Firma kancléře Mynáře dostala další pokutu od úřadů

26.01.2022 12:19 Společnosti O.L.G.A., v níž je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, uložila Česká inspekce…

V Praze se demonstruje proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:39 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Úspory na nečekané výdaje má 71 procent domácností, vyplývá z průzkumu

24.01.2022 20:55 Aktualizováno Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých…

Zemřel nejstarší skaut Eduard Marek, věznili ho nacisté i komunisté

23.01.2022 16:25 Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé…

V Krkonoších ode dneška platí druhý lavinový stupeň

22.01.2022 19:33 V Krkonoších ode dneška platí druhý lavinový stupeň z pětibodové mezinárodní škály, značí mírné…

V několika městech lidé znovu protestovali proti restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

Související:

Právě se děje

reklama