Síť 5G Vodafonu využívají už desítky tisíc lidí

Rychlou mobilní síť 5G českého Vodafonu v současnosti využívá kolem 40.000 zákazníků, což je asi jedno procento celkového počtu klientů operátora. Mobilní telefon umožňující 5G přitom vlastní kolem 80.000 zákazníků, polovina tedy nejrychlejší síť nevyužívá. Vyplývá to z informací, které dnes uvedl generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák na setkání s novináři.

Vodafone, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vodafone spustil 5G v prvních pěti městech loni na podzim. V současnosti sítí pokrývá 3,5 milionu lidí, tedy asi třetinu populace. "Zatím se zaměřujeme na pokrývání větších územních celků. Zahušťovat a zvyšovat její kapacitu začneme později," dodal Dvořák.

Vodafone ve středu jako první z tuzemských operátorů vypnul starší síť 3G, kterou využívalo asi jedno procento zákazníků. Uvolněné frekvence chce využít pro budování 5G nebo zvyšování kapacity LTE. Pro 5G operátor rovněž využije kmitočty v pásmech 700 a 3500 MHz z nedávné aukce, čeká jej ještě výměna pásem s ostatními operátory, aby vznikly větší využitelné bloky.

Podle viceprezidenta regulace a vnějších vztahů Richarda Stonavského Vodafone ukončil všechny tuzemské spory v souvislosti s aukcí kmitočtů, nicméně dál trvá na tom, že aukce nebyla správně nastavena a proto dále pokračuje řízení s Evropskou komisí. Jde mimo jiné o malý maximální rozsah přidělovaných kmitočtů v pásmu 3,5 GHz, který neumožní dosahovat maximální rychlosti kolem jednoho Gbit/s. Ty jsou potřebné například pro samořiditelná auta nebo některé stroje. Zatímco doporučení EU bylo přidělení 80 až 100 MHz pásma, Česko rozdělilo jen bloky 60 MHz.

"Paradoxně by se tak mohlo v budoucnu stát, že samořiditelné auto cestující z Německa zastaví na Rozvadově a nebude moci bez řidiče pokračovat dál, protože v Česku nebude dostatečně rychlá mobilní síť," podotkl Stonavský.

Firma měla na konci fiskálního roku, který skončil 31. března, 4,5 milionu zákazníků. Dvořák uvedl, že vzrostl počet uživatelů fixní sítě meziročně o pět procent a naopak v mobilní síti klesl počet předplacených karet o 14 procent, což souvisí například s menším počtem zahraničních pracovníků v Česku nebo turistů. Počet smluvních klientů se o pět procent zvýšil. Tržby z roamingu kvůli koronavirovým omezením klesly o 68 procent. Internetovou televizi Vodafone TV využívají vyšší desítky tisíc zákazníků.

Operátor nahradil stávající slogan "Budoucnost je úžasná. Ready?" novým "Together we can", který bude od 2. dubna podporovat televizní kampaň. V rámci kampaně firma nabídne mimo jiné připojení o rychlosti jeden Gbit/s za 550 Kč měsíčně, tedy za poloviční cenu, a to nastálo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přehled: Co vše se od pondělí změní a co znamená konec nouzového…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno O půlnoci na 12. dubna skončí nouzový stav. Neznamená to však automaticky zrušení všech restrikcí…

Požár bytu v Praze: 14 zraněných včetně mnoha dětí. Aktivován traumaplán

11.04.2021 19:55 Aktualizováno Po požáru bytu v domě v Černokostelecké ulici v Praze 10 bylo zraněno 14 lidí, z toho šest dětí ve…

Chebsko dnes zasáhlo zemětřesení o síle přes 3 stupně

10.04.2021 22:05 Aktualizováno Severovýchod Chebska zasáhlo dnes dopoledne zemětřesení, jehož nejsilnější otřes přesahoval…

V Česku se za 14 dní sečetla on-line už téměř polovina lidí

10.04.2021 13:06 Za 14 dní od začátku sčítání obyvatel, domů a bytů v Česku obdržel Český statistický úřad (ČSÚ) 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama