Koronavirus: Školka v Blšanech je v karanténě, nákaza pronikla do dalšího domova seniorů

V Blšanech na Lounsku s tisícovkou obyvatel testy potvrdily nákazu novým koronavirem u jedné ze zaměstnankyň mateřské školy. Všech deset dětí, které školku navštěvovaly, a personál jsou v karanténě. Vedení města nařídilo nošení roušek při vstupu na městský úřad, kde je také pošta a radnice. ČTK o tom dnes informovala starostka Dagmar Břehovská.

děti

"Školka je v karanténě do 19. srpna," uvedla starostka. Řekla, že děti i personál se tento týden podrobí testu na nemoc covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. "Podle výsledků pak uvidíme co dál," doplnila.

Mimo povinného nošení roušek na radnici vedení nechalo již v pondělí ráno vydezinfikovat veřejné prostranství a mobiliář. Dezinfikovat se bude také školka, dodala starostka.

Na Lounsku je podle údajů krajské hygienické stanice 13 nakažených pacientů, od počátku pandemie jich onemocnělo 44, tři lidé s koronavirem zemřeli.

Nejvíce nemocných v regionu je na Chomutovsku, k pondělním 18:00 šlo o 31 lidí. Tam se podle ředitelky krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové nakazili všichni členové tří rodin. Na Chomutovsku si podle jejích slov několik nakažených přivezlo nákazu z práce v blízkosti Prahy nebo ze sportovních soustředění.

V Ústeckém kraji má nákazu covidem-19 podle hygieniků 103 lidí. Po Chomutovsku je jich nejvíce na Litoměřicku, a to 25, dalších 14 nemocných je na Mostecku a 13 potvrzených nákaz evidují hygienici na Ústecku a Lounsku. Na Teplicku a Děčínsku jde o jednotlivce.

U jedné pracovnice krajského domova seniorů Domova U Biřičky v Hradci Králové byl potvrzen covid-19, zařízení je v karanténě. Novinářům to dnes řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Domov U Biřičky je největší zařízení svého druhu v Královéhradeckém kraji, podle hejtmana má 330 klientů a 210 pracovníků. Tento týden by měli projít testy na covid-19 lidé, kteří se s nakaženou setkali.

"V tuto chvíli nevíme, kde se pracovnice nakazila. Máme indicie, že mohla být v kontaktu s osobou, která byla na té nechvalně proslulé mega-kýbl party v Chorvatsku. Není to ale zatím potvrzené. Připravuje se seznam pracovníků i klientů, kteří se mohli s ní dostat do kontaktu," řekl Štěpán.

Podle něj zaměstnankyně byla otestována na covid-19 v pondělí 10. srpna na základě příznaků nemoci. "Drobné příznaky měla, proto byla otestována. Hygiena trasuje další její kontakty,” řekl hejtman.

V Královéhradeckém kraji se v poslední době potvrdil výskyt covidu-19 v několika firmách a institucích, také například v krajském Domově důchodců v Černožicích na Královéhradecku či v krajské nemocnici v Trutnově. Šlo o jednotlivce, dosud v Královéhradeckém kraji nebylo zaznamenáno plošné šíření nákazy. V Domově důchodců v Černožicích se nákaza neprokázala u žádného z klientů.

Přestože v Královéhradeckém kraji v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region stále patří v ČR k těm méně zasaženým. Za dobu pandemie bylo v kraji zjištěno 381 potvrzených nákaz. Je to 69 případu nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom je už jen Jihočeský kraj, kdy bylo 64,6 případu nákazy na 100.000 obyvatel, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

Podle tzv. semaforu z 10. srpna, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika. Semafor určující míru rizika ministerstvo aktualizuje jednou týdně, vždy k pondělku. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené.

MPO a ERÚ doporučují rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

27.10.2021 17:25 Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od…

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu…

27.10.2021 17:00 Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož…

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových…

27.10.2021 16:32 Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, mají…

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Související:

Právě se děje

reklama