Smrtící metanol. Nejvyšší soud nařídil částečně znovuotevřít ostravskou větev kauzy

Zlínský krajský soud musí po zásahu Nejvyššího soudu (NS) částečně znovuotevřít takzvanou ostravskou větev metanolové kauzy. Podle informací ČTK bude znovu rozhodovat o Martinu Svobodovi a Václavu Zlámalovi, které obžaloba řadila k distributorům otráveného alkoholu. U krajského soudu už řízení takzvaně obživlo, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

"Pobočka ve Zlíně se bude opětovně zabývat projednáním věci s obžalovanými S. a Z. v potřebném rozsahu," uvedla bez dalších podrobností mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

Svoboda si měl odpykat sedm let a devět měsíců ve vězení, Zlámal 4,5 roku. NS rozhodoval neveřejně, plné odůvodnění zatím nepublikoval. Není tak zřejmé, jak rozsáhlý zásah v rozhodnutí provedl.

Mluvčí nejvyšší instance Petr Tomíček nechtěl s ohledem na doručování verdikt komentovat. Z kontextu však plyne, že pro ostatní odsouzené Michala Klösela, Petra Čagana, Bohumila Malátka a Martina Posládka se nic nemění.

Podle rozsudku si v srpnu 2012 Klösel objednal směs obsahující toxický metylakohol. Šlo o celkem 2300 litrů alkoholu neznámého původu, který se prodával za 50 korun za litr. Klösel poté sjednal jeho prodej obžalovanému Posládkovi, aniž by zjišťoval původ alkoholu. Od Posládka smrtící směs podle žalobců putovala k Martinu Svobodovi, který ji šířil prostřednictvím svého stánku v Havířově. Po požití toxické směsi zemřelo pět lidí, uváděl rozsudek.

Posládek alkohol prodal také Zlámalovi z Havířova. Čagan podle obžaloby opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé.

Otravy falšovanými lihovinami, k jejichž výrobě byl použit jedovatý metanol, patří mezi nejhorší neštěstí, které v posledních desetiletích postihly ČR. Zemřelo téměř 50 lidí, další desítky připravil otrávený alkohol o zdraví. Před soudy postupně stanuly desítky lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o nájemné za domy po H-Systemu: Soud odročen, družstvo předloží další…

04.08.2020 13:27 Okresní soud pro Prahu-západ dnes odročil jednání ve sporu mezi konkurzním správcem H-Systemu a…

Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich v zakázce. Škoda jde do…

04.08.2020 13:13 Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine.…

Část Česka sužují lijáky. Hladiny řek stoupají, hasiči mají více výjezdů

04.08.2020 12:42 Aktualizováno Hasiči na jihu Moravy po vydatném dešti evidují zvýšený počet výjezdů kvůli popadaným větvím či…

Kdo před 121 lety vraždil? Žalobci přijali podnět na přezkum soudu s…

04.08.2020 10:52 Českobudějovické státní zastupitelství přijalo podnět přezkumu soudu s Leopoldem Hilsnerem, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama