Akutní stres. Soud osvobodil muže, který zabil agresivního hosta v restauraci

Olomoucký krajský soud dnes zprostil jednapadesátiletého Milana Sobotku obžaloby ze zabití hosta v restauraci v Zubří na Vsetínsku. Zastřelil ho legálně drženou pistolí ve chvíli, kdy jej muž loni v říjnu při potyčce zalehl na zemi. Podle soudu nešlo o trestný čin, Sobotka jednal v nutné obraně, kdy měl strach o svůj život. Roli hrály i posudky znalců, podle kterých Sobotka jednal v akutní stresové situaci. Sobotkovi, dlouholetému členu střeleckého klubu, původně hrozilo tři až deset let vězení.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Bylo prokázáno, že došlo ke smrti poškozeného, a to tak, že pan Sobotka vzal svou zbraň, přiložil na nejméně šťastné místo a vystřelil. Jednání poškozeného je však třeba hodnotit jako útok. Obžalovaný nemohl dýchat, bál se o svůj život, zvolil obranu, která vedla ke smrti útočícího člověka. V situaci, kdy se obávám o svůj život, nelze obranu tohoto typu označit za zcela nepřiměřenou," uvedl soudce Martin Lýsek.

Zproštění navrhoval i žalobce Jakub Grmela. Poukázal na to, že podle znalců se Sobotka nacházel v akutní stresové poruše. Kvůli stresu, v němž se ocitl, nebyl schopen racionálně vyhodnotit situaci. V tu chvíli člověk podle odborníků volí netradiční řešení a nejpřímější cestu, kterou by se stresové situace zbavil. "Mám za to, že byl v situaci, kdy předpokládal ohrožení života a v takové situaci také jednal," dodal žalobce.

Incident se stal loni 6. října. Sobotka muže viděl poprvé, do sporu s ním se dostal poté, co poškozený muž odmítl zaplatit útratu. Sobotka se hospodské zastal. Muž mu prý dal prudkou ránu do krku, po ráně zavrávoral a oba upadli. "Celého mě zalehl, lapal jsem po dechu," popsal Sobotka. Na zádech měl v tu chvíli ledvinku se zbraní, která jej tlačila. Vyprostil pravou ruku a vytáhl zbraň. "Nechtěl jsem ji použít. Lapal jsem ale v tu chvíli po dechu, přestal jsem vidět, ta situace byla strašná. Měl jsem strach, že mě ten člověk zabije," popsal Sobotka. V zoufalství nakonec vystřelil.

Obžalovaného se zastala i hospodská, podle ní byl zabitý muž agresivní a Sobotku chytil za krk. Také ostatní svědci obžalovaného označili za nekonfliktního člověka. Muž, který nebyl dosud nikdy trestán, se pozůstalým oběti omluvil. "Je mi to strašně líto," řekl.

Sobotka je dlouholetý člen střeleckého klubu. To, že si vzal legálně drženou zbraň s sebou, zdůvodnil tím, že na chatě pobývá sám. V době incidentu měl podle obžaloby téměř dvě promile alkoholu, opilý byl i zabitý. Podle znalců však požití alkoholu nemělo na akutní stresovou situaci takový vliv.

Policie původně obvinila střelce z vraždy. Návrh ale státní zástupce nepřijal a rozhodl o propuštění muže a zastavení trestního stíhání. Krajští kriminalisté pak případ vyšetřovali skoro rok. Nechali si zpracovat znalecké posudky z oborů zdravotnictví, psychologie, psychiatrie a kriminalistiky a muže nakonec obvinili ze zabití, podle policistů se nebránil v intencích nutné obrany.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela nejstarší Češka Kytnerová, bylo jí 108 let

08.12.2019 22:24 Aktualizováno Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let,…

V Praze prasklo potrubí. Bez vody byly tisíce odběratelů

07.12.2019 20:33 Aktualizováno Kvůli prasklému vodovodnímu řadu bylo dnes v Praze 6 bez dodávek vody zhruba 2700 odběratelů.…

Co dělat, když vám nechutná jídlo v restauraci? O peníze přijít nemusíte

07.12.2019 20:16 Češi jsou zvyklí reklamovat elektroniku nebo oblečení. V reklamování jídla v restauraci jsou však…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama