Sněmovna pochybila. Student měl nárok na informace z peněžních deníků, rozhodl NSS

Kancelář Poslanecké sněmovny chybovala, když neposkytla studentovi požadované informace z peněžních deníků poslaneckých klubů. Informace chtěl pro svou magisterskou práci. Jeho stížnosti vyhověl Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého lze i studenta vysoké školy považovat za "společenského hlídacího psa", který sleduje veřejný zájem. Soud také v rozhodnutí zdůraznil význam klubů, a tím pádem také význam jejich veřejné kontroly.

soudy
doporučujeme

Sněmovní kancelář na dotaz ČTK uvedla, že pravidelně poskytovala veřejnosti základní údaje o celkové výši příspěvků na činnost poslaneckých frakcí. Několikrát, například na žádost médií, poskytla i informace o peněžních denících. "Takový dotaz po posouzení v souladu s příslušným nálezem Ústavního soudu splnil čtyři 'prahová kritéria' pro poskytnutí konkrétní informace, kdy jedním z nich je i veřejný zájem," uvedla. V případě studentské žádosti toto kritérium podle sněmovní kanceláře splněno nebylo. "Rozhodnutí NSS nyní vnáší nový pohled do této procedury, který budeme muset akceptovat," dodala.

Kluby jsou podle NSS jedním ze základních pilířů parlamentní demokracie, zároveň přijímají veřejné prostředky na činnost z rozpočtu Sněmovny. "Proto zde existuje zřetelný zájem na veřejné kontrole hospodaření poslaneckých klubů i ve vztahu k platovým náležitostem jejich zaměstnanců," stojí v rozhodnutí.

Pokud veřejnost bude znát počet pracovníků a výši jejich platů a odměn, může učinit úsudek, zda politické strany nakládají s veřejnými prostředky hospodárně a zda jich nezneužívají k výplatě neadekvátně vysokých částek svým členům či sympatizantům, případně k jiným nežádoucím účelům.

"Takový poznatek může být pro voliče jedním z aspektů hodnocení činnosti jednotlivých poslaneckých frakcí a rozhodování, pro jaký politický subjekt budou hlasovat v příštích volbách do Poslanecké sněmovny," napsali soudci.

Soud se také zabýval otázkou, zda poskytnutí informací studentovi pro diplomovou práci může přispět k veřejné diskusi. Dospěl k závěru, že ano, protože diplomové práce se v Česku zveřejňují. Zároveň soud konstatoval, že veřejná kontrola činnosti orgánů veřejné moci nepřísluší jen úzce vymezené skupině osob a status takzvaného společenského hlídacího psa může mít i student.

Peněžní deníky poslaneckých klubů jsou pomocnou evidencí, která slouží jako podklad k vedení účetnictví. Obsahují údaje, z nichž lze jednoznačně identifikovat příjemce plateb. I proto kancelář Sněmovny žádost o poskytnutí těchto informací původně odmítla, což potvrdil i Městský soud v Praze. Odkázal na takzvaný platový nález Ústavního soudu, jenž konkrétními podmínkami limitoval nárok na některé informace o příjmech ve veřejné sféře. Podle NSS však v této konkrétní kauze platový nález neznamená důvod pro paušální odmítnutí nároku na informace z platových deníků.

Student už v mezičase diplomovou práci obhájil na výbornou. Přesto by se mělo jeho žádostí o informace z roku 2017 znovu zabývat vedení kanceláře Sněmovny. Pokud nadále nebude chtít některé konkrétní údaje z deníků poskytnout, bude to muset náležitě zdůvodnit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je navzdory covidu se svým životem spokojena, ukázal průzkum

30.10.2020 18:15 Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojeno je zhruba deset procent lidí a…

Pardubice prosí rodiče, aby neposílali děti do mateřských škol

30.10.2020 17:47 Město Pardubice požádalo rodiče předškolních dětí, aby je pokud možno přestali dávat do mateřských…

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama